REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie mieszkać w Warszawie?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.
Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa.

REKLAMA

REKLAMA

Szukając taniego mieszkania w stolicy, zmuszeni będziemy iść na kompromis – niska cena zwykle idzie w parze z małym metrażem lub usytuowaniem daleko od centrum i dojazdami w korkach. To jaką lokalizację wybierzemy, zależeć będzie od naszych priorytetów i możliwości nabywczych.

Analiza ogłoszeń dotyczących Warszawy, opublikowanych w IV kwartale 2010 roku w serwisie otoDom.pl wykazuje, że najwięcej ofert na rynku wtórnym dotyczy Mokotowa.

REKLAMA

REKLAMA

– Bardzo wysoka podaż nieruchomości w tej dzielnicy utrzymuje się od lat – zwraca uwagę Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu. – O mieszkaniu na Mokotowie marzy wielu Warszawiaków, jednak niewielu z nich stać na jego zakup. To jedna z najdroższych dzielnic stolicy. Z analizy ofert wynika, że 1 m2 mieszkania kosztuje tam średnio około 10,1 tys. zł, ale pojawiają się oferty sprzedaży nawet za 30 tys. zł/m2. Podobnie wyceniane są nieruchomości na Żoliborzu, chętni do kupna lokalu w Śródmieściu powinni być przygotowani na wydatek średnio 11,8 tys. zł/m2. Najdroższe warszawskie osiedla to Powiśle oraz Saska Kępa, gdzie nieruchomości wyceniane są średnio na 15 tys. zł/m2.

Tak wysokie ceny mieszkań w powyższych lokalizacjach wynikają między innymi z ograniczonych zasobów gruntów, na których mogłyby powstać nowe inwestycje – wyjaśnia Małgorzata Pajor, dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus. – Siła tych terenów polega na prestiżu wynikającym z lokalizacji w sercu Warszawy, z zabytkowej architektury oraz dużej ilości terenów zielonych. Powstające w tej okolicy nowe mieszkania to głównie luksusowe apartamenty.

Zobacz także: Gdzie kupić dom w Warszawie? Warte rozważenia: Wawer, Białołęka

REKLAMA

Mieszkania z tzw. segmentu popularnego znajdują się w dzielnicach typu Białołęka, Targówek, Bielany czy Ursus. Lokalizacje te oferują dużą podaż nowych mieszkań oraz niższe ceny, dzięki czemu cieszą się szczególnym zainteresowaniem rodzin. Dodatkowo, zaletą usytuowania na obrzeżu miasta jest spokój i cisza oraz większa ilość tras rowerowych i miejsc idealnych na spacery. Przykładem są Bielany, na terenie których znajduje się Lasek Bielański i Las Młociński. W pobliżu znajduje się również Kampinoski Park Narodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duża odległość od centrum staje się jednak wadą, jeśli osiedle nie posiada dostępu do rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej, tak jak to ma miejsce w przypadku Białołęki. To najszybciej rozbudowująca się dzielnica Warszawy, w której znajdziemy najtańsze mieszkania. – Średnia cena nieruchomości oferowanej na sprzedaż na rynku wtórnym na Białołęce w serwisie otoDom.pl wynosi około 7,1 tys. zł/m2 – podaje Przemysław Kotwicki.

Dzielnica cieszy się jednak złą opinią głównie ze względu na słabą komunikację z innymi częściami miasta. Mieszkańcy czekają z niecierpliwością na planowane na koniec roku zakończenie budowy Mostu Północnego, który ma odciążyć drogi dojazdowe.

– Przy wyborze lokalizacji mieszkania i domu najważniejsze są dwa czynniki – atrakcyjna cena i dobra komunikacja – mówi Małgorzata Pajor. – Dlatego 3-4 lata temu, ze względu na uruchomienie odcinka linii metra Marymont-Młociny, kupujący zaczęli patrzeć łaskawszym okiem na Bielany, a obecnie, ze względu na powstającą drugą linię metra, na popularności zyskuje Wola.

Zobacz także: Inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: gdzie po nowe mieszkanie?

– Dzielnica ta, oferując dużo nowych mieszkań za bardzo przystępną cenę, rozbudowaną infrastrukturę i bliskość centrum miasta, przyciąga dużo singli i osób będących na początku swojej kariery zawodowej – dodaje dyrektor biura nieruchomości Ober-Haus.

W tej dzielnicy w serwisie otoDom.pl znaleźć można ofertę sprzedaży kawalerki o powierzchni 25 m2 z miejscem garażowym, usytuowaną zaledwie 5 km od centrum, na rynku pierwotnym już za 205 tys. zł. Wola, oferując dużo wolnej przestrzeni pod zabudowę w okolicach Dworca Zachodniego, jest obecnie jedną z najszybciej modernizujących się dzielnic w Warszawie.

Wielokrotnie bywa tak, że ostateczny wybór lokalizacji przez klienta różni się od początkowych preferencji.

– Głównym powodem zmiany wyboru miejsca zamieszkania jest kwestia finansowa – wyjaśnia Małgorzata Pajor. – Zdarza się, że kupujący przeszacowują swoje możliwości nabywcze. Ponadto czasami w trakcie poszukiwań okazuje się, że za cenę mieszkania w granicach miasta, można kupić dom w zabudowie szeregowej pod Warszawą i dla niejednego kupującego jest to bardzo atrakcyjna alternatywa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA