reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze

Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze


Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze. Jednak i mieszkania na najwyższych piętrach nie należą do najbardziej popularnych, mimo tego, że tam deweloperzy umieszczają apartamenty. Apartamenty na najwyższych piętrach mają też wyższą cenę i to prawdopodobnie wpływa na ich mniejszą popularność. Dlaczego tak jest?

Na rynku wtórnym partery wciąż kojarzą się Polakom z niebezpieczeństwem, a ostatnie piętra z za wysoką temperaturą latem. Deweloperzy starają się wpłynąć na te przyzwyczajenia nabywców. Do mieszkań na najniższych piętrach oferują ogródki lub duże tarasy, a na ostatnich zazwyczaj znaleźć można lokale z najwyższej półki. Wciąż jednak najtrudniej znaleźć nabywcę na parter. Potwierdzają to statystyki odnośnie preferencji blisko 25 tys. nabywców, którzy w ostatnim roku szukali mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

Osoby, które są zdecydowane unikać skrajnych pięter skore są wydać na mieszkanie znacznie więcej. Widać to szczególnie na przykładzie stolicy, gdzie różnica w preferowanym budżecie sięga aż 39 tys. zł. Osoby dopuszczające zakup mieszkania na parterach i najwyższych piętrach, chciały w ostatnich 12 miesiącach wydać na lokal 396 tys. zł, podczas gdy pozostali deklarowali chęć wydania 435 tys. zł. Niemała różnica w deklarowanym budżecie występowała także w Poznaniu i Krakowie. Wynosiła ona odpowiednio 23 i 14 tys. zł. Najmniej za uniknięcie skrajnych pięter chcieli dopłacić wrocławianie. W ich przypadku osoby unikające skrajnych pięter chciały wydać na mieszkania 304 tys. zł, podczas gdy pozostali deklarowali budżet na poziomie 297 tys. zł.

Najbardziej niechciane przez potencjalnych nabywców są partery. W Warszawie nawet co 8 kupujący unika tego rodzaju usytuowania w budynku. W Poznaniu i Wrocławiu jest to co 14 nabywca. W przypadku najwyższych pięter zaledwie jedna na 20 – 30 osób odrzuciłaby możliwość zakupu mieszkania. Nic w tym dziwnego. Partery nawet na ogrodzonych i strzeżonych osiedlach wciąż nie są najatrakcyjniejsze. Pomijając nawet aspekt bezpieczeństwa trzeba zwrócić uwagę na ograniczoną prywatność oraz niebezpieczeństwo zalania nisko położonych lokali w przypadku powodzi. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na najwyższych piętrach nowych budynków. Obecnie niewiele osób boi się już awarii wind, a ponadto z wysoko usytuowanych mieszkań rozciąga się przeważnie ładny widok.

Świadomi tego właściciele mieszkań używanych oraz deweloperzy eksponują widok z okien jako atut swoich lokali. Ma to przełożenie na cenę. Przykładowo, w prestiżowej warszawskiej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej zrealizowanej przez Dom Development mieszkania na XIV piętrze oferowane są w średniej cenie o 7,1 tys. zł wyższej za metr (52%) niż te położone 12 pięter niżej (w sumie w budynku jest 17 pięter). Warto dodać, że w centrum miasta wyższe piętro to nie tylko ładniejszy widok, ale też mniejszy hałas czy mniej spalin w powietrzu.

Zobacz także: Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze.
Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama