REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Po ustaleniu ceny mieszkania powinniśmy zadać sobie pytanie, kto może być zainteresowany jego kupnem?
Po ustaleniu ceny mieszkania powinniśmy zadać sobie pytanie, kto może być zainteresowany jego kupnem?

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

REKLAMA

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

REKLAMA

W procesie sprzedaży mieszkania podstawową kwestią, z którą sprzedający mają często problem, jest ustalenie ceny posiadanej nieruchomości. Większość osób kieruje się tutaj metodą porównawczą, formułując cenę na podstawie obserwacji stawek, najczęściej ofertowych, za podobne lokale mieszkalne w okolicy. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, ze każda nieruchomość jest trochę inna i uzyskana w ten sposób cena może nie do końca oddawać jej faktyczną wartość. Poza tym należy wspomnieć o zazwyczaj popełnianych tutaj błędach. Po pierwsze właściciele mieszkań, zwłaszcza ci którzy spędzili w nim sporą część swojego życia, mają tendencję do przeceniania jego wartości. Wynika to z łączenia okresu, który się w nim spędziło - przykładowo wielu pozytywnych wspomnień, z wartością samego lokalu. miejsce możliwa jest również sytuacja odwrotna, kiedy to właściciele oceniając lokal, nie doceniają choćby jego lokalizacji. Zdarza się tak nierzadko w wypadku lokali z wielkiej płyty, które choć mniej komfortowe od nowo wznoszonych mieszkań, są często umiejscowione w najatrakcyjniejszych lokalizacjach w mieście.

Gdy czas to pieniądz…

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że obecnie to cena ma największy wpływ na czas, jaki jest potrzebny do znalezienia kupca na mieszkanie. Dlatego też w takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Doradca pomoże ustalić cenę w taki sposób, aby z jednej strony satysfakcjonowała ona sprzedającego, ale równocześnie nie odstraszała potencjalnych kupców. Równie ważne jest wsparcie ze strony doradcy, na jakie można liczyć w trakcie negocjacji cenowych. Taka osoba zazwyczaj prowadzi podobne rozmowy na co dzień, więc niewątpliwie jej doświadczenie może być bardzo pomocne. Ponadto należy pamiętać, że pośrednicy dysponują szerszymi możliwościami rozpropagowania oferty czy to w Internecie, czy w prasie.

Po ustaleniu ceny mieszkania powinniśmy zadać sobie pytanie, kto może być zainteresowany jego kupnem? Na odpowiedź na tak postawione pytanie wpływ ma wiele czynników. Oprócz samej ceny, należy zwrócić uwagę na cechy lokalu, a więc powierzchnię, liczbę pomieszczeń, rozkład oraz stan techniczny. Niemniej ważna jest lokalizacja i otoczenie danej nieruchomości mieszkaniowej. Przykładowo mieszkanie 2-pokojowe, o powierzchni 50 mkw. i cenie zbliżonej do średniej dla danego miasta, położone na nowym osiedlu mieszkaniowym, znajdujące się w okolicy z dużą liczbą placów zabaw i terenów zielonych, będzie wymarzonym lokalem dla młodej rodziny z małymi dziećmi. Z drugiej strony kawalerką o powierzchni około 30 m2, zlokalizowaną niedaleko od centrum, będą zainteresowane głównie młode osoby samotne, tzw. single. To jaką grupę uznamy za potencjalnie zainteresowaną naszym mieszkaniem będzie miało wpływ na decyzję, jakich środków użyć do jego promocji. Jeśli będą to osoby młode, to najlepszą drogą komunikacji wydają się ogłoszeniowe portale internetowe. Gdy natomiast uważamy, że nasz lokal przypadłby do gustu osobom w średnim wieku, to wówczas warto zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie skierowanej do takich właśnie odbiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Prezentacja mieszkania

W procesie sprzedaży nieruchomości bardzo istotna jest jej prezentacja, przy czym nie chodzi tu tylko o zaprezentowanie lokalu chcącym zobaczyć go osobom. Ważne jest także, aby przygotować odpowiednie zdjęcia do ogłoszeń prasowych czy internetowych, gdyż jak wiadomo kluczowe jest pierwsze wrażenie. Naturalnie należy zwrócić uwagę, aby zdjęcie nie było rozmyte czy nieostre, istotne jest również odpowiednie oświetlenie. Ponadto należy zdecydowanie unikać fotografowania włączonego telewizora lub suszącego się prania. Kadr powinien obejmować jak największą powierzchnię, wskazane jest więc zdjęcie całej łazienki, a nie samej umywalki. Dodatkowo warto sfotografować otoczenie nieruchomości oraz wykonać zdjęcia przedstawiające widok rozciągający się z okna.

Na zakończenie warto dodać jeszcze jedną radę dla osób planujących sprzedaż posiadanego lokalu mieszkalnego, mianowicie nie warto zbytnio przesadzać w opisie jego zalet. W swoim ogłoszeniu najlepiej opisać prawdziwy stan mieszkania oraz budynku, w którym się ono znajduje. Osoby, które będą zainteresowane i tak wcześniej czy później odwiedzą dany lokal i poznają jego faktyczny stan. Jeżeli będzie on w znacznym stopniu odbiegał od tego, jaki został opisany w ogłoszeniu, stracą zaufanie do sprzedającego i na pewno z niego zrezygnują.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA