| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Czy warto zamienić mieszkanie na większe?

Jeżeli jakiś czas temu kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie, możliwe, że teraz chciałbyś zamienić je na coś większego. Warto zastanowić się nad taką inwestycją. Jednak dużo zależy od tego, kiedy kupiłeś swoje mieszkanie.

Przykładowo, jeżeli pan Kowalski kupił na samym początku 2005 roku kawalerkę w Warszawie i według ówczesnych cen zapłacił za nią około 120 tysięcy złotych, zaciągnął w tym celu kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim na 100 proc. wartości nieruchomości na okres 30 lat. Gdy pan Kowalski zdecyduje się zmienić mieszkanie na większe, ale w tej samej lokalizacji, może sprzedać swoją kawalerkę za cenę około 230 tysięcy złotych i kupić trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych za cenę 540 tysięcy złotych. Ostatecznie po spłacie kredytu zostało mu prawie 120 tys. PLN, co wystarczy na 20-procentowy wkład własny do nowego kredytu we franku szwajcarskim lub w euro. Eksperci zauważają, że jeżeli jednak zdecydowałby się na kredyt w złotych, pieniądze mógłby przeznaczyć np. na remont mieszkania lub także na wkład własny, co zapewniłoby mu niższe miesięczne raty.

Zobacz także: Coraz tańsze lokale w Płocku

Oczywiście w lepszej sytuacji znajdują się osoby, które nie posiadają żadnego długu lub z kredytem na mniej niż 100 proc. wartości nieruchomości. Cieszyć mogą się również osoby, które zaciągnęły kredyt w złotych – co prawda płaciły przez ostatnie lata wysokie raty, ale ich poziom zadłużenia nie zwiększył się z powodu osłabienia złotego.

Do zmiany mieszkania zachęcają jest duża liczba mieszkań. Dzięki temu mamy większe pole do negocjacji zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym.

Zobacz także: O czym należy pamiętać szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »