REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkania są wciąż za duże

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy widać jednak, że firmy budujące mieszkania dostosowują stopniowo wielkość budowanych mieszkań do potrzeb popytu. Obecna dynamika tego trendu jest jednak zbyt powolna.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy widać jednak, że firmy budujące mieszkania dostosowują stopniowo wielkość budowanych mieszkań do potrzeb popytu. Obecna dynamika tego trendu jest jednak zbyt powolna.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największym zainteresowaniem, w lutym 2011 roku, cieszyły się mieszkania o średniej powierzchni 51,3 m2. Natomiast, w tym samym czasie, spółdzielnie oferowały nabywcom mieszkania o powierzchni 61,7 m2. Z kolei deweloperzy oddali do użytku lokale za duże średnio 15,9 m2. Można sobie wyobrazić, że nabywcom, w taki czy inny sposób, zaoferowano o jeden pokój więcej, niż tego potrzebowali.

Dane GUS mówią o tym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zostało oddanych do użytkowania w Polsce 131 tys. mieszkań. Ich średni metraż wyniósł ponad 104 m2. Największe lokale wybudowali inwestorzy indywidualni. Przeciętnie miały one blisko 146 m2. W przypadku deweloperów metraż ten był znacznie mniejszy i wynosił 65,6 m2. Spółdzielnie natomiast budowały lokale o 6,9 m2 mniejsze. Odpowiada to trzypokojowemu lokalowi w standardzie popularnym. Tymczasem preferencje klientów, zbierane i analizowane przez Home Broker wskazują, że przeciętny poszukiwany przez kupujących metraż, w ostatnich 12 miesiącach to 51,5 m2, co zwykle przekłada się na dwa pokoje. Nadwyżka po stronie podaży wyniosła więc aż 14,1 m2. W przypadku lokali oddawanych do użytkowania przez spółdzielnie różnica była blisko dwukrotnie mniejsza i wyniosła 7,2 metrów. Spółdzielnie budują jednak dziesięć razy mniej mieszkań niż deweloperzy, przez co ich wpływ na rynek nieruchomości jest niewielki.

REKLAMA

Zobacz także: Wzrost liczby rozpoczynanych budów

Czego można się spodziewać za 5 lat?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy widać jednak, że firmy budujące mieszkania dostosowują stopniowo wielkość budowanych mieszkań do potrzeb popytu. Obecna dynamika tego trendu jest jednak zbyt powolna. W obecnym tempie może to bowiem potrwać nawet przeszło pięć lat. Trzeba jednak zauważyć, że budowa teraz oddawanych mieszkań rozpoczęła się mniej więcej dwa lata temu, zatem częściowo jest wynikiem decyzji podejmowanych jeszcze w przeddzień kryzysu. Obecnie większość rozpoczynanych projektów plasuje się w segmencie popularnym. Dzięki temu nabywcy mogą znaleźć w sprzedaży mieszkania o relatywnie wysokim stosunku liczby pokoi do powierzchni lokalu. Problem jednak w tym, że wprowadzić się do nich będzie można dopiero za kilka miesięcy czy kilkanaście.

Odstępstwo od normy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opisany powyżej trend nie wpisują się lutowe wyniki budownictwa mieszkaniowego. Na rynku nie widać jednak czynników, które mogłyby potwierdzić, że najświeższe dane nie są zdarzeniem jednorazowym. W samym lutym bowiem nastąpił duży wzrost przeciętnego metrażu mieszkania oddawanego zarówno przez spółdzielnie i deweloperów. Odnosząc lutowy wynik do styczniowego widać odpowiednio wzrost o 16,4% do 61,7 m2 oraz o 9,5% do 67,2 m2.

Zobacz także: Ożywienie na rynku nieruchomości

Jeśli porównamy pożądaną wielkość lokali z tym oferowanymi na rynku to zauważymy, że w przypadku deweloperów różnica jest większa niż w przypadku spółdzielni i wynosi 15,9 m2. W tym kontekście warto ponadto wspomnieć, że lokale o małych metrażach znikają z nowych inwestycji w bardzo szybkim tempie, a duże mieszkania często czekają na nabywców długo po zakończeniu projektu. Właśnie w tym segmencie należy spodziewać się największej elastyczności deweloperów podczas negocjacji. W obliczu blisko rekordowej podaży nowych mieszkań rabat często decyduje o sprzedaży nieruchomości, a największe lokale należą do najmniej płynnego segmentu rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA