reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak wykończyć mieszkanie i uniknąć stresu?

Jak wykończyć mieszkanie i uniknąć stresu?


Sam zakup mieszkania nie oznacza, że od pierwszego dnia będziemy je użytkować. Najczęściej nowe mieszkanie odbieramy w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że w środku zastaniemy puste, tylko otynkowane ściany, wylewki na podłodze i doprowadzone instalacje. A przed nami jeszcze długa droga do przeprowadzki do wymarzonego mieszkania.

Już na samym początku musimy dokonać wyboru czy decydujemy się wykończyć mieszkanie samodzielnie, wykorzystując na to każdą wolną chwilę i tracąc nerwy, czy powierzymy to ekipie remontowej. Większość z nas wybiera wykwalifikowaną ekipę remontową. Najlepiej skorzystać z ekipy już sprawdzonej przez znajomych, dzięki temu unikniemy późniejszego rozczarowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dobra ekipa będzie miała mało wolnych terminów, co wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na rozpoczęcie prac. Musimy też pamiętać o tym, żeby zwrócić się kliku różnych fachowców, ponieważ nawet dobry fliziarz nie położy nam parkietu w salonie, a malarz nie zainstaluje urządzeń sanitarnych w łazience. Oprócz tego musimy kupić potrzebne materiały i wszystkiego dopilnować. W praktyce oznacza to godziny spędzone w marketach budowlanych, na poszukiwaniu odpowiednich płytek ceramicznych, paneli, profili wykończeniowych.

Zobacz także: Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?

Nie wszystko da się zaplanować, lista zakupów może powiększać się w nieprzewidywalny sposób, gdy okaże się, że zabrakło śrubek montażowych lub fachowiec źle obliczył wydajność farby do malowania ścian. Może się także okazać, że po jakimś czasie farba na ścianach odpryskuje, w parkiecie tworzą się szpary, a krzywo osadzone drzwi wewnętrzne nie chcą się domknąć. Co wtedy? Zwykle w takiej sytuacji musimy radzić sobie sami, gdyż po odebraniu prac fachowcy są nieuchwytni lub trudno wyegzekwować od nich wykonanie poprawek.

Aby oszczędzić sobie kłopotów i niedogodności związanych z dopilnowaniem różnych fachowców i kupnem potrzebnych materiałów, możemy znaleźć firmę, która wykona wszystkie prace kompleksowo. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wykończenia mieszkania „pod klucz”.

- W inwestycjach „pod klucz” wykonujemy dla naszego klienta kompleksowe prace wykończeniowe, ale nie pozbawiamy go przyjemności płynącej z urządzania własnego mieszkania. Przedstawiamy kilka różniących się ceną pakietów wykończenia. W ramach wybranego przez klienta pakietu, dokonuje on doboru konkretnych produktów spośród przedstawionych propozycji. Decyzja dotycząca np. rodzaju wanny i sposobu jej zamontowania, doboru płytek ceramicznych czy mebli leży więc po stronie nabywcy mieszkania, a dodatkowo otrzymuje on możliwość konsultacji z architektem. Możemy zrealizować nawet bardzo oryginalne projekty „szyte na miarę”. Nabywca mieszkania nie musi martwić się o poziom kompetencji pracującej ekipy oraz jej solidność. Na całość wykonanych prac udzielamy 2 - letniej gwarancji” - podkreśla Wacław Dyll, dyrektor Działu Inwestycji Excellent S.A.

Deweloperzy coraz częściej korzystają z ofert firm wykańczających mieszkania „pod klucz”. W ten sposób oprócz mieszkań dostępnych w stanie deweloperskim, pojawiają się na rynku także mieszkania w standardzie gotowe do zamieszkania. Zalety takiego rozwiązania to wygoda i oszczędność czasu. Jeśli wybieramy taki standard wykończenia to mamy możliwość indywidualnego wyboru sposobu, w jaki zostanie urządzone nasze mieszkanie.

Zobacz także: Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Atutem przemawiającym za standardem mieszkania „pod klucz” może być też oszczędzenie pieniędzy na różnicy w kwocie podatku VAT. Jeśli decydujemy się na samodzielne wykończenie mieszkania, to przy zakupie materiałów budowlanych zapłacimy 22% podatku. Natomiast usługa wykończenia przez dewelopera to 7% VAT. Co więcej, w przypadku opcji „pod klucz” wykończenie mieszkania możemy sfinansować kredytem hipotecznym, gdyż jest to w tym wypadku element ceny mieszkania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Już na samym początku musimy dokonać wyboru czy decydujemy się wykończyć mieszkanie samodzielnie, wykorzystując na to każdą wolną chwilę i tracąc nerwy, czy powierzymy to ekipie remontowej. Fot. Excellent
Już na samym początku musimy dokonać wyboru czy decydujemy się wykończyć mieszkanie samodzielnie, wykorzystując na to każdą wolną chwilę i tracąc nerwy, czy powierzymy to ekipie remontowej. Fot. Excellent

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama