reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wyższa emerytura za mieszkanie

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Podjęcie decyzji o zamianie mieszkania jest o tyle korzystne, że miesięczny dochód może przewyższyć zyski z dożywotniej renty lud odwróconego kredytu hipotecznego, a emeryt nie traci prawa własności do swojego majątku. Średnia emerytura w styczniu 2011 roku wynosiła 1613,03 zł brutto, dlatego nie dziwi fakt, że emeryci poszukują dodatkowego źródła dochodów.

Jednym z rozwiązań jest również dożywotnia renta w zamian za oddanie prawa własności do mieszkania, ale w tym przypadku statystyczny emeryt może liczyć na otrzymanie 30 – 40% wartości lokalu zachowując dożywotnie prawo do jego zajmowania. Polega to na tym, że osoba starsza przenosi własność mieszkania na firmę lub osobę, która zobowiązuje się do wypłacania dożywotniej renty. Obecnie działa na tym rynku kilka firm.

Zobacz także: Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?

Emerytom niedługo zostanie przedstawione jeszcze jedno rozwiązanie, bowiem rząd pracuje nad projektem ustawy o odwróconej hipotece. Zgodnie z szacunkami Home Broker takie rozwiązanie powinno oferować wyższe świadczenia niż w przypadku dożywotniej renty. W efekcie statystyczny emeryt może liczyć na otrzymanie ponad połowy wartości mieszkania. Oba przytoczone rozwiązania charakteryzuje jednak diametralna różnica. W przypadku odwróconej hipoteki własność mieszkania przenoszona będzie na bank dopiero po śmierci osoby otrzymującej rentę. W obecnie oferowanych na rynku rozwiązaniach całą transakcję rozpoczyna przeniesienie prawa do nieruchomości.

Z danych GUS wynika, że w Warszawie najwięcej osób w wieku ponad 60 lat mieszka w najdroższych dzielnicach. W Śródmieściu stanowią oni ponad 30% wszystkich mieszkańców, a metr mieszkania jest tam najdroższy – sprzedający żądają średnio ponad 12 tys. zł za m2. Na drugim biegunie znajduje się Białołęka, tam tylko 9% mieszkańców ma 60 lat. Cena ofertowa mieszkań używanych jest tam najniższa w stolicy i nieznacznie przekracza 7 tys. zł za m2. Niestety tak dokładne dane GUS o wieku mieszkańców poszczególnych dzielnic są dostępne jedynie dla Warszawy, ale lokalni doradcy Home Broker z Krakowa, Poznania czy Wrocławia potwierdzają, że w tych miastach osoby starsze także mieszkają częściej w centrum niż na obrzeżach.

Jeśli przyjmiemy, że emeryt mieszka w lokalu o powierzchni 100 m2 w samym centrum miasta, to jego mieszkanie może być warte 1,1 mln zł w Warszawie, 900 tys. zł w Krakowie, 800 tys. zł we Wrocławiu i ponad połowę tej kwoty w Łodzi i w Katowicach. Posiadając tak potężny kapitał zamrożony w nieruchomości warto zastanowić się nad jego uwolnieniem i to niekoniecznie poprzez hipotekę odwróconą lub dożywotnią rentę. Te rozwiązania łączą się bowiem z przeniesieniem prawa własności do nieruchomości za część jego wartości. Alternatywą jest zamiana dużego mieszkania na kilka mniejszych i ich wynajęcie. Największym plusem jest tu to, że właściciel nie traci prawa do nieruchomości i w dalszym ciągu będzie nim mógł rozporządzać wedle swej woli – także po śmierci.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podjęcie decyzji o zamianie mieszkania jest o tyle korzystne, że miesięczny dochód może przewyższyć zyski z dożywotniej renty lud odwróconego kredytu hipotecznego, a emeryt nie traci prawa własności do swojego majątku.
Podjęcie decyzji o zamianie mieszkania jest o tyle korzystne, że miesięczny dochód może przewyższyć zyski z dożywotniej renty lud odwróconego kredytu hipotecznego, a emeryt nie traci prawa własności do swojego majątku.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama