reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wzrost liczby rozpoczynanych budów

Wzrost liczby rozpoczynanych budów


Ilość rozpoczynanych inwestycji w lutym tego roku zwiększyła się aż o 13%. Jednak nie dotyczy to wszystkich, spółdzielnie nadal mają zastój. Za to deweloperzy i inwestorzy prywatni wyszli z impasu. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie, spadła liczba wydawanych pozwoleń. Zmniejszyła się również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, klucze oddano do 8,5 tys. mieszkań. Za słaby wynik, w dalszym ciągu, jest obwiniany kryzys.

Budownictwo mieszkaniowe w lutym 2011 roku, w porównaniu do drugiego miesiąca 2010 roku, odznaczało się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów. Negatywne dynamiki zanotowano natomiast w obszarze wydanych pozwoleń i liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Między lutym tego i zeszłego roku o 13,8% spadła bowiem liczba mieszkań oddanych do użytkowania i o 7,9% liczba wydanych pozwoleń. Wzrost na poziomie 12,8% zanotowano natomiast w obszarze liczby mieszkań których budowę rozpoczęto. Porównując natomiast dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze dwa miesiące roku 2011 i 2010, widać jeszcze mocniejsze trendy. Po pierwsze spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 21,4%. Ponadto o 23,9% wzrosła liczba rozpoczynanych budów i o 8,5% spadła liczba wydawanych pozwoleń.

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów zarówno w styczniu jak i w lutym zanotowała dynamiczny wzrost. W drugim miesiącu wyniósł on 12,8% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 7,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką względem drugiego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności inwestorów indywidualnych. Rozpoczęli oni w lutym budowę o 42,1% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 3979 lokali. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był kosmetyczny i wyniósł zaledwie 1,1%.

Zobacz także: Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Jeśli porównamy wynik dwóch pierwszych miesięcy tego roku, do analogicznego okresu 2010 roku, należy zauważyć wzrost o 38,8% liczby budów rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W przypadku deweloperów wzrost jest skromniejszy i wynosi 22%.

Luty 2011 roku, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, przyniósł ponadto 13,8-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Było ich w tym miesiącu 8,5 tys. W dalszym ciągu jest to echo kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów spadek liczby oddawanych mieszkań był bowiem znacznie większy na całym rynku. Wynosił on aż 36,8%.

Zobacz także: Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?

Ponadto porównując dwa pierwsze miesiące 2011 roku do analogicznego okresu 2010 roku widać spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania na poziomie 21,4%. Oznaczałoby to, że luty pomimo negatywnego wyniku w tej sferze wyróżniał się pozytywnie. Ponadto liczba mieszkań oddawanych do użytkowania jest mniejsza niż liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wniosek jest prosty – place budowy w kraju są zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budownictwo mieszkaniowe w lutym 2011 roku, w porównaniu do drugiego miesiąca 2010 roku, odznaczało się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów.
Budownictwo mieszkaniowe w lutym 2011 roku, w porównaniu do drugiego miesiąca 2010 roku, odznaczało się dużym wzrostem liczby rozpoczynanych budów.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama