reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Coraz tańsze lokale w Płocku

Coraz tańsze lokale w Płocku

W latach 90-tych Polska przeszła zdecydowaną przemianę małych sklepów osiedlowych w duże sklepy handlowe. Zmiany te można było zaobserwować głównie w większych miastach Polski takich jak: Warszawa, Kraków czy Wrocław. Także w Płocku można zauważyć zainteresowanie większymi obiektami handlowymi. W Płocku coraz więcej przybywa nowych, dużych lokali handlowych, z pewnością przełoży się to na obniżkę ich średnich czynszów.

Dominująca obecnie w handlu tendencja, która ma miejsce w naszym kraju, przywędrowała do nas z Europy Zachodniej. Wiąże się ona z przenoszeniem sklepów z lokali handlowych usytuowanych przy popularnych miejskich ulicach do ich odpowiedników w galeriach handlowych. Proces wzrostu popularności handlu wielkopowierzchniowego, kosztem sklepów zlokalizowanych w centrum miasta wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze taki rozwój sytuacji jest rezultatem ciągłego dążenia ludzi do ułatwienia sobie życia.

Przy dzisiejszym rytmie życia, gdzie liczy się każda zaoszczędzona godzina, o wiele prostsze i szybsze jest zrobienie zakupów w jednym miejscu, niż „bieganie” po sklepach położonych w różnych częściach miasta. Poza tym zakupom w centrach handlowych może towarzyszyć rozrywka. Bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, są wspólne wyjścia na zakupy, które często łączone są z odwiedzeniem kina czy restauracji. Wreszcie na popularność takich miejsc wpływa niewątpliwe swego rodzaju moda, która nakazuje od czasu do czasu wyjść do galerii, gdzie często w trakcie zakupów można spotkać znajomych.

Płock zdecydowanie nie musi wstydzić się swoich galerii handlowych. Można znaleźć tutaj ciekawą ofertę sklepów, nie odbiegającą niczym od tej w większych ośrodkach miejskich. Oprócz stoisk oferujących produkty znanych marek oraz lokali gastronomicznych, dysponują one salami kinowymi, klubami fitness i SPA. Niezależnie od największych centrów handlowych wymienionych w poniższym zestawieniu, w mieście znajduje się jeszcze kilka supermarketów oraz pomniejsze domy handlowe, które najmowane są głównie przez sieci sklepów i dyskontów spożywczych.

Jak w związku z takim rozwojem sytuacji obecnie wygląda rynek najmu lokali handlowych zlokalizowanych przy najpopularniejszych ulicach Płocka? Na cenę najmu takich obiektów, poza samym standardem, wpływ ma wiele istotnych dla handlowców czynników – czy lokal znajduje się tuż przy głównej czy pobocznej ulicy, czy usytuowany jest na parterze czy też na wyższych kondygnacjach itp. Przykładem mogą tu być lokale przy centralnie położonej ulicy Tumskiej, gdzie jak wynika z danych firmy Emmerson S.A. stawki dla lokali ulokowanych na parterze wahają się pomiędzy 90 zł/mkw. a 120 zł/mkw.

W wypadku lokali znajdujących się na piętrze jest to już znacznie mniej, bo około 50 zł/mkw. Koszty najmu w centrum Płocka są więc dość wysokie, nawet w porównaniu z Warszawą. Zanotowany swoisty exodus sklepów do galerii, zwłaszcza tych reprezentujących branżę odzieżową, powinien jednak wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Obecnie grupa najemców, którzy mogą być zainteresowani lokalami usytuowanymi w takich reprezentatywnych rejonach miasta zawęża się do wybranych branż jak np. finansowa czy gastronomiczna. W związku z tym można zakładać, że wygórowane jak dotąd czynsze lokali handlowych w centrum Płocka, powinny w najbliższej przyszłości ulec obniżeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Płocku coraz więcej przybywa nowych, dużych lokali handlowych, z pewnością przełoży się to na obniżkę ich średnich czynszów.
Płocku coraz więcej przybywa nowych, dużych lokali handlowych, z pewnością przełoży się to na obniżkę ich średnich czynszów.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama