REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Szymon Jungiewicz
Mieszkania w wielkiej płycie.
Mieszkania w wielkiej płycie.

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania w wielkiej płycie są bardo atrakcyjne cenowo. Ze względu na ich dość atrakcyjną cenę wiele osób kupujących mieszkanie wybiera właśnie ten rodzaj nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw mieszkań z wielkich blokowisk.

Głównym czynnikiem atrakcyjności każdego lokalu mieszkalnego jest oczywiście jego cena. Dotyczy to zarówno nowych mieszkań z rynku pierwotnego, jak i tych starszych, a więc także budownictwa z wielkiej płyty. W tym ostatnim wypadku powinna być ona na tyle atrakcyjna, by zrekompensować spadek wartości ekonomicznej mieszkania w przyszłości. Należy się bowiem liczyć z tym, że wraz z upływem czasu wartość takich mieszkań będzie się systematycznie obniżać.

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się nad zakupem lokalu, jeszcze przed samą decyzją warto sprawdzić, czy interesujące nas lokum będzie mogło zostać objęte programem „Rodzina na Swoim”. Jak wiadomo w niedługiej przyszłości nieruchomości mieszkaniowe z rynku wtórnego zostaną wyłączone z rządowych dopłat. W związku z tym kilka najbliższych miesięcy to ostatni gwizdek żeby z nich skorzystać. 

Kolejnym podstawowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie nieruchomości mieszkaniowej jest lokalizacja, która akurat w większości wypadków osiedli z wielkiej płyty jest atutem. Tego rodzaju mieszkania najczęściej znajdują się na starszych osiedlach, a więc już dobrze skomunikowanych z pozostałymi rejonami miasta i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną i handlową. Jest to duży plus zwłaszcza w porównaniu do najnowszych, dopiero powstających osiedli, które często już po ukończeniu samych budynków i wprowadzeniu się pierwszych mieszkańców nie są wstanie zaoferować odpowiedniej liczby sklepów, szkół itp. Poza tym na starszych osiedlach zwykle jest więcej przestrzeni, zwłaszcza między budynkami, zieleń jest dobrze zagospodarowana, a nierzadko w pobliżu znajdują się również tereny rekreacyjne.

Zobacz także: Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?

REKLAMA

Przed złożeniem podpisu na umowie kupna warto także upewnić się co do stanu technicznego budynku, w którym znajduje się lokal. Należy dowiedzieć się, czy został on poddany termomodernizacji i niezbędnym remontom, co może mieć znaczny wpływ na koszty użytkowania mieszkania. Istotna jest również wysokość budynku. Lepiej, gdy jest to obiekt składający się z czterech, pięciu kondygnacji. Trzeba podkreślić, że nie ma aż tak dużego wyboru niższych budynków, ponieważ większość osiedli z wielkiej płyty składa się właśnie z wieżowców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decydując się na mieszkanie z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, warto również zwrócić uwagę na opinię, którą cieszy się dana okolica. W niektórych rejonach wspomniana lokalizacja przesłania liczne mankamenty wielkiej płyty, sprawiając, że ceny zlokalizowanych w nich mieszkań nie odbiegają znacząco od tych w budynkach murowanych oferowanych na rynku wtórnym, np. w Warszawie takie lokale znajdziemy w kameralnych blokach na Mokotowie i na Żoliborzu czy też w niskich blokach na Ursynowie. Częściej jednak można trafić na blokowiska, w których wady budynków w technologii wielkopłytowej sprawiają, że żyje się tam mniej komfortowo i ceny mieszkań należą do najniższych w mieście, np. Bemowo (Warszawa), Bieńczyce (Kraków), Popowice (Wrocław), Zaspa-Młyniec (Gdańsk). Generalnie mieszkania w wielkiej płycie nie cieszą się dobrą opinią, ale dokładnie przeglądając ofertę rynku wtórnego, na pewno uda nam się znaleźć satysfakcjonujący lokal.

Zobacz także: Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA