reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?

Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?


Młodzi ludzie, którzy decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj są zainteresowani znalezieniem jak najtańszej oferty. Często jednak zapominają o tym, że być może za kilka lat będą chcieli sprzedać swoje pierwsze mieszkanie. Dobrą inwestycją może okazać się kupno mieszkania w budynku z wielkiej płyty, ale w dobrej lokalizacji, natomiast mieszkanie od dewelopera na obrzeżach miasta, wiąże się z ryzykiem.

Jako pierwsze mieszkanie wybieramy najczęściej z najtańszych ofert dostępnych na danym rynku. Siłą rzeczy wybór pada na niewielki lokal w budynku z wielkiej płyty. Plusem takiego wyboru jest dobrze rozwinięta infrastruktura. Niższa cena, dobra lokalizacja i rozwinięta infrastruktura to plusy takiej inwestycji, jednak jest to uzyskane kosztem standardu lokalu, który jest niezbyt wysoki.

Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy powinniśmy myśleć przyszłościowo i poszukać mieszkania, które za kilka lat nie straci na wartości, bo możemy chcieć je sprzedać. Wbrew pozorom mieszkania z wielkiej płyty sprzedają się całkiem nieźle, więc nie musimy obawiać się nabycia takiego mieszkania. Tego typu budynki stanowią dużą część polskich zasobów mieszkaniowych. Rząd szacuje, że obecnie brakuje 1,5-1,7 mln mieszkań, a do użytku oddawanych jest 115-165 tys. lokali rocznie. Gdyby ta ilość nie uległa zmianie to zaspokojenie mieszkaniowe w Polsce nastąpiło by za 10 lat. Dlatego mieszkania z wielkiej płyty jeszcze szybko nie stracą na swojej popularności.

Najtańsze mieszkania od dewelopera są położone na obrzeżach miast, więc jest to mniej korzystna lokalizacja. Ponadto mieszkania obecnie znajdujące się w sprzedaży zazwyczaj są w budowie, co oznacza, że na odebranie kluczy można czekać nawet dwa lata. Oprócz tego jeszcze standard deweloperski wymaga jeszcze wykończenia, co z kolei przekłada się na dodatkowy koszt, kilkuset złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Zobacz także: Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?

Kupno na obrzeżach miasta ma też swoje plusy. Z czasem obrzeża miast zyskują lepsze połączenie z centrum miasta, a tym samym lokalizacja staje się atrakcyjniejsza. Ponadto jeśli będziemy chcieli sprzedać takie mieszkanie, nawet za 10 lat, będziemy sprzedawali ciągle dość nowy lokal. Natomiast mieszkanie w budynku z wielkiej płyty, będzie stawało się coraz mniej atrakcyjne. Dlatego warto najpierw sprawdzić najtańszą ofertę dewelopera.

Tanie lokale od dewelopera sprzedają się szybko. Jednak możemy się spotkać z sytuacją, w której deweloper długo dysponuje tani lokalami. Może to wynikać z niekorzystnego ich usytuowania w budynku, na przykład na parterze, na najwyższym piętrze czy od strony ruchliwej ulicy. Innym czynnikiem na to wpływającym może być ograniczenie puli sprzedawanych w danym momencie lokali.

– Większość deweloperów dozuje sprzedaż swoich inwestycji w taki sposób, że dopiero po osiągnięciu założonego poziomu sprzedaży w jednym etapie lub klatce, wprowadza do sprzedaży kolejny – tłumaczy Rafał Liponoga, dyrektor zarządzający w Home Broker.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy powinniśmy myśleć przyszłościowo i poszukać mieszkania, które za kilka lat nie straci na wartości, bo możemy chcieć je sprzedać.
Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy powinniśmy myśleć przyszłościowo i poszukać mieszkania, które za kilka lat nie straci na wartości, bo możemy chcieć je sprzedać.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama