reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Lokale do kupienia po okazyjnej cenie występują w sprzedaży rzadko i krótko, a zakres obniżek nie przekracza zazwyczaj 10%-15% względem poziomu rynkowego. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na kupno szybko, co najczęściej wyklucza możliwość skorzystania z kredytu. Podobnie wygląda to również w przypadku licytacji komorniczej. W tym przypadku można kupić mieszkanie nawet z dwukrotnie wyższą przeceną niż w przypadku zwykłych okazji.

Mieszkanie od komornika może być sprzedawane nawet za 66,7% jego wartości. Wynika to z tego, że wartość mieszkania, z którego egzekucję ma przeprowadzić komornik jest określana przez rzeczoznawcę majątkowego. Kodeks Postępowania Cywilnego komornik podczas pierwszej licytacji może zaoferować taką nieruchomość za cenę nie niższą nić 75% jej wartości. Jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana w czasie pierwszej licytacji, druga licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej na poziomie dwóch trzecich wartości. Są to najniższe ceny, za jakie zgodnie z prawem komornik może sprzedać nieruchomość, ale jak pokazuje praktyka w ogłoszeniach o przetargu są wskazywane właśnie te minimalne wartości. Jednak wcale nie tak łatwo kupić takie mieszkanie, ponieważ w związku z niską ceną, w licytacji bierze udział kilka osób, co powoduje podbicie ceny.

Zanim przystąpimy do licytacji porównajmy oferowane przez komornika mieszkanie z ofertą rynkową. Może się okazać, że cena wywoławcza nie jest okazyjna.

Licytowane jest trzypokojowe mieszkanie na warszawskich Bielanach, o powierzchni 96 m kw., położone na parterze w kamienicy z 1946 roku, jego cena wywoławcza to 848 tys. zł. Ponadto lokal jest od siedmiu lat niezamieszkały i nadaje się do kompletnego remontu. Zaś oferta rynkowa dotyczy mieszkania trzypokojowego, o większej powierzchni – 102 m kw. – również na Bielanach, w budynku z 1999 roku, na dziewiątym piętrze, stan dobry i dodatkowo miejsce postojowe w podziemnym garażu. Jego cena to 849 tys. zł i podlega negocjacji.

Sytuacje takie zdarzają się jednak dość rzadko, ale warto zawsze sprawdzić jak to naprawdę wygląda.

Na warszawskiej Woli komornik chce sprzedać mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 67 m kw. w stanie dobrym za 389 tys. zł. Lokal mieści się na czwartym piętrze budynku z 2004 roku nie jest zajęty przez byłego dłużnika. Dla porównania za tę samą cenę deweloper Dantex na wolskim osiedlu Dobrolin chce sprzedać lokal dwupokojowy, o powierzchni 50 m kw. na trzecim piętrze, jego budowa rozpoczęła się w kwietniu, mieszkanie będzie w stanie deweloperskim.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często też zdarza się, że rzeczoznawca wycenia nieruchomość, której nie widział, bo nie został wpuszczony do mieszkania. Wycena jest wtedy przeprowadza przy założeniu, że lokal jest w dobrym stanie, niestety czasem nie odpowiada to stanowi rzeczywistości.
Często też zdarza się, że rzeczoznawca wycenia nieruchomość, której nie widział, bo nie został wpuszczony do mieszkania. Wycena jest wtedy przeprowadza przy założeniu, że lokal jest w dobrym stanie, niestety czasem nie odpowiada to stanowi rzeczywistości.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama