reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?


Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.

Dane z poprzedniego roku pokazują, że kobiety sprzedają mniejsze mieszkania niż mężczyźni. Różnica ta sięga prawie 5%. W Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu kobiety sprzedawały mieszkania o średniej powierzchni 45,6 m kw., mężczyźni zaś 47,8 m kw. Z czego to wynika?

- Wynika to z faktu, że kobiety mniej zarabiają, a do tego chcą zamieszkać na swoim wcześniej niż mężczyźni. Dysponują one więc mniejszym budżetem, a co za tym idzie ich pierwsze „M” jest zazwyczaj mniejsze. – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker Doradcy Finansowi.

Kobiety sprzedające swoje mieszkania są bardziej skrupulatne. Widać to już po sposobie redagowania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania.

- Panie zazwyczaj dokładnie weryfikują każdy element opisu mieszkania – zauważa Piotr Bykowski, doradca Home Broker z Katowic.

Zobacz także: W polskich domach to kobiety decydują o finansach

Mężczyźni często ograniczają się do podania metrażu, liczby pokoi, ceny za metr kwadratowy i elementów wyposażenia lokalu. Kobiety podchodzą do tego inaczej.

– Panie zwracają baczniejszą uwagę na układ mieszkania, strony świata, widok z okna czy doświetlenie – wylicza Dominik Jaworski, doradca Home Broker z Katowic.

Większość kobiet jest zżyta ze swoim mieszkaniem, dlatego widzi je w lepszym świetle. Stąd często kobiety nie podają w ogłoszeniu, że mieszkanie kwalifikuje się do remontu. Takie niedopowiedzenie pojawia się na tyle często w ogłoszeniach, że dorady Home Broker wskazali ten element jako najczęściej występującą nieścisłość . Rzadziej zdarza się zawyżanie metrażu i wyolbrzymianie zalet danej lokalizacji. Kobiety gorzej reagują na uwagi krytyczne dotyczące ich mieszkania.

– Źle widziane są słowa krytyki ze strony kupujących, którzy zauważą że coś, co w mieszkaniu im się nie podoba – tłumaczy Małgorzata Szlęk, doradca Home Broker z Katowic.

Większość kobiet nie jest zainteresowana poznaniem procesu sprzedaży nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie są przygotowane do transakcji. Wynika to z tego, że przywiązują dużą uwagę do szczegółów.

– Przedstawicielki płci pięknej często pytają w jaki sposób przygotować lokal do prezentacji, jak skutecznie przekonać nabywców do zakupu mieszkania i wreszcie jak prowadzić negocjacje - wylicza Tomasz Stec, doradca Home Broker z Rzeszowa.

Ma to odzwierciedlenie w statystykach. W przypadku mieszkań używanych sprzedawanych przez kobiety, kupujący był w stanie wynegocjować średnio 3% upust. Mężczyźni godzili się na 3,6% upust, co oznacza jedną piątą większe ustępstwa.

Zobacz także: Raport z rynku nieruchomości

Kobiety są lepiej przygotowane do sprzedania swojego mieszkania. Odzwierciedla się to w procesie transakcyjnym.

– Panie są bardziej zdecydowane, a co za tym idzie szybciej podejmują decyzje o zawarciu transakcji – pointuje Agnieszka Kobs, doradca Home Broker.

Prawidłowość ta jest potwierdzona statystykami. Mieszkania wystawione na sprzedaż przez kobiety znajdowały nabywcę, przeciętnie po 81 dniach, a przez mężczyzn po 93 dniach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.
Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama