REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Sprzedaż mieszkania bez pośrednika.
Sprzedaż mieszkania bez pośrednika.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Tym, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią, ekspert serwisu otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę na każdym etapie tego procesu oraz wyjaśnia, jak przygotować się do transakcji.

Głównym powodem skłaniającym do samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest eliminacja kosztu związanego z wynajęciem pośrednika. Prowizja, którą pobierają biura nieruchomości, waha się od 1,5 proc. do 3 proc. ceny transakcyjnej (do wysokości opłaty należy doliczyć VAT) i w praktyce wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponieważ koszt pośrednictwa ponosi nie tylko sprzedający, lecz także kupujący, sprawia to, że dla wielu osób poszukujących nieruchomości ogłoszenia bezpośrednie są bardziej atrakcyjne.

REKLAMA

    Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nie da się jednak ukryć, że zaletą korzystania z pomocy biura nieruchomości jest m.in. ogromna oszczędność czasu. Sprzedaż mieszkania wymaga zaangażowania na każdym jej etapie – od wstępnej wyceny do zawarcia umowy. Przez cały ten proces łatwiej będzie przejść przy wsparciu pośrednika rynku nieruchomości. Jeśli jednak jesteśmy wystarczająco dyspozycyjni i odpowiednio przygotujemy się do przedsięwzięcia, również samodzielna jego realizacja nie będzie dla nas kłopotem.

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Krok 1 – oszacowanie wartości

Zanim przygotujemy ofertę, musimy określić wartość naszej nieruchomości. Właściwa wycena ma ogromne znaczenie. Zbyt wysoka cena może zniechęcić poszukującego do sprawdzenia szczegółów oferty. Z kolei zaniżona może wzbudzić podejrzenia, że nieruchomość posiada ukryty defekt.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Dlatego przed wystawieniem mieszkania czy domu na sprzedaż, warto sprawdzić ceny lokali o podobnej wielkości i standardzie oferowane w tej samej okolicy. Orientacyjną wartość rynkową nieruchomości w poszczególnych miastach i dzielnicach można wyliczyć również online bądź korzystając z internetowego kalkulatora średnich cen nieruchomości dostępnego zwykle na stronach serwisów ogłoszeniowych. Pamiętajmy jednak, że mechanizmy te nie biorą pod uwagę wielu cech nieruchomości takich jak standard wykończenia lokalu czy potrzeba i stopień ewentualnego remontu. Przy ustalaniu ceny sprzedaży istotna jest również lokalizacja i otoczenie, czyli m.in. bliskość terenów zielonych, szkół czy sklepów. W przypadku mieszkania ważna jest też wysokość miesięcznych opłat. Z kolei osoby zainteresowane kupnem domu coraz częściej zwracają uwagę na energochłonność budynku i koszty związane z jego modernizacją w tym zakresie.

Zobacz także: Ile się czeka na sprzedaż mieszkania?

Osoby, które uznają, że oszacowanie wartości nieruchomości jest zbyt skomplikowane, mogą oczywiście zdecydować się na fachową wycenę, której może dokonać rzeczoznawca majątkowy.

Krok 2 – przygotowanie dokumentów

Szykując się do sprzedaży, właściciel nieruchomości powinien dysponować wszelkimi dokumentami poświadczającymi prawo własności. W związku z tym należy przygotować przede wszystkim kopię aktu notarialnego. Warto dysponować również wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się sprzedawane mieszkanie lub dom. Te dokumenty z pewnością będą chcieli obejrzeć zainteresowani naszą nieruchomością.

Krok 3 – przygotowanie i promocja oferty

Kolejnym krokiem będzie decyzja dotycząca kanału promocji oferty sprzedaży. Do wyboru mamy prasę, telegazetę oraz dedykowane serwisy internetowe. Ogłoszenia prasowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy dotrzeć z ofertą do osób starszych. Powinny one jednak stanowić jedynie dodatkowy kanał do prowadzonej przez nas promocji internetowej.

Ogłoszenia wirtualne, oprócz konkurencyjności cenowej, mają większą skuteczność – zapewniają szybsze dotarcie do większej ilości osób zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Internetowe tablice ogłoszeń otwierają także dużo większe możliwości w zakresie prezentacji mieszkania czy domu. Nie tylko opis nieruchomości może być bardziej szczegółowy. Oferta może zostać dodatkowo wzbogacona o zdjęcia, film czy wizualizację przestrzenną. Wypełniając szczegółowe rubryki gotowego formularza ogłoszeniowego, mamy pewność, że nie pominiemy żadnej informacji istotnej z punktu widzenia kupującego. Ponieważ większość parametrów określających nieruchomość jest zdefiniowana, do ogłoszeniodawcy należy jedynie wybranie odpowiedniego określenia z rozwijanej listy. Dzięki temu przygotowanie oferty staje się dużo szybsze i wygodniejsze.

Zobacz także: Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w Internecie

Serwisy ogłoszeniowe oferują również różnorodne metody promocji oferty. Za dodatkową opłatą nasze ogłoszenie może zostać odpowiednio wyróżnione oraz znaleźć się na pierwszych pozycjach listy wyników, a nawet wyświetlone na stronie głównej serwisu ogłoszeniowego.

Krok 4 – prezentacja nieruchomości

Sprzedając nieruchomość samodzielnie, musimy zarezerwować sobie czas na odbieranie telefonów i odpowiadanie na e-maile od osób zainteresowanych kupnem. Musimy też przygotować się na kontakty ze strony biur nieruchomości, które będą chciały nas reprezentować lub po prostu ogłaszać nieruchomość równolegle z naszą ofertą. Najbardziej czasochłonne będzie prezentowanie lokalu na miejscu. Można próbować ustalić jeden dzień na oglądanie nieruchomości przez zainteresowanych, jednak nie zawsze się to udaje i jest skuteczne. W praktyce musimy się liczyć z co najmniej kilkakrotnymi prezentacjami.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Krok 5 – finalizacja transakcji

REKLAMA

Gdy znajdzie się kupiec, pozostaje wynająć notariusza, który pomoże nam przygotować umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Jeśli zawarcie umowy z jakiś względów nie jest możliwe w bliskim czasie, np. kupujący potrzebuje czasu na zaciągnięcie kredytu, należy przygotować umowę przedwstępną.

W celu zabezpieczenia roszczeń z tytułu takiej umowy, możemy zażądać wpłaty zadatku. Jest to forma zabezpieczenia dla obydwu stron na wypadek, gdyby nie doszło do ostatecznego zawarcia transakcji. W razie odstąpienia od umowy przez kupującego, możemy zachować zadatek, natomiast jeśli do zawarcia umowy nie doszło z naszej winy, nabywca ma prawo do otrzymania zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Natomiast w momencie finalizacji sprzedaży, zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Róża
    2021-06-25 12:49:45
    Jeśli zajmujemy się deweloperką to dobrze jest mieć firmę, która zajmie się marketingiem dla nas, np. i am for developer zajmują się tym profesjonalnie z dobrymi skutkami
    3
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

REKLAMA

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

REKLAMA

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

REKLAMA