reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Kupno mieszkania na początku budowy inwestycji daje nam większe możliwości. Mamy większy wybór lokali, pod względem metrażu i położenia w budynku. Wraz z postępowaniem budowy liczba mieszkań do wyboru będzie się zmniejszała.

Warto też wiedzieć, że większość firm do pewnego etapu realizacji inwestycji daje nam możliwość wprowadzania zmian w układzie pomieszczeń i instalacji w mieszkaniu. Zmiany te wykonywane są w ramach budowy lokalu i tak jak na pozostałe elementy, sprzedawca daje na nie gwarancję. Dlatego, jeśli przedstawiony nam projekt nie do końca nam odpowiada, możemy nanieść zmiany w projekcie i np. usunąć ścianę działową, kuchnię przenieść do innego pomieszczenia bądź zmienić miejsce wanny w łazience.

– Klienci chętnie korzystają z konsultacji z projektantem inwestycji, zwłaszcza jeśli planują większe zmiany – mówi Marta Drogosz, Włodarzewska S.A. – Teraz, do końca marca, taką możliwość mają na przykład właściciele mieszkań z osiedla „Przy Wspólnej” w Sulejówku.

Zobacz także: Zakup mieszkania na etapie dziury w ziemi

Kolejnym plusem kupna mieszkania na etapie budowy jest to, że w pierwszej fazie sprzedaży mieszkań firmy częściej proponują rabaty i chętniej negocjują cenę. W miarę realizacji inwestycji i zwiększającego się zainteresowania lokalami, ceny rosną. Jeśli nie zdążyliśmy kupić mieszkania w promocyjnej cenie, nie należy się przejmować, inwestor jeszcze obniży cenę ostatnich lokali w budynku, jednak wybór będzie mniejszy, co nie znaczy, że nic na nie będzie odpowiadało.

Może się zdarzyć, że mieszkanie w nowobudowanej inwestycji będzie droższe od tego w już gotowej. Taka sytuacja jest możliwa ze względu na potencjalnie wyższe koszty materiałów i robocizny.

W sytuacji kiedy będziemy finansować mieszkanie z własnych środków, wtedy możliwość spłaty mieszkania w transzach będzie dla nas korzystna. Sytuacja się odwraca, jeśli korzystamy z kredytu. Wtedy przy wyborze gotowego lokalu unikamy dodatkowych kosztów, takich jak, np. ubezpieczenie pomostowe.

Banki chętniej pożyczają pieniądze na gotowe mieszkanie niż na tzw. dziurę w ziemi.

Kupno gotowego mieszkania wiąże się również ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa kupującego. Ponad to możemy je wcześniej zobaczyć, porównać z planami, sprawdzić jak jest wykonane i zobaczyć zagospodarowanie osiedla. Oprócz tego, w gotowym mieszkaniu, możemy właściwie od razu rozpocząć jego wykańczanie i tym samy szybciej w nim zamieszkać. Jest to istotny aspekt zwłaszcza dla osób, które do czasu przeprowadzki muszą wynajmować mieszkanie, dzięki temu nasze koszty utrzymania zostaną zmniejszone.

Zobacz także: Odbiór mieszkania – krok po kroku

Zarówno kupno gotowego mieszkania, jak i tego w trakcie budowy, ma swoje plusy i minusy, ale dzięki temu możemy dopasować wybór do swoich możliwości i potrzeb.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama