reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raport z rynku nieruchomości

Raport z rynku nieruchomości


Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły. Największy spadek średniej odnotowano w Gdańsku i wynosił on 2,1%, natomiast w Gdyni i we Wrocławiu był to spadek na poziomie 1,1%.

Wzrosty odnotowano w Katowicach (3,8%) i w Łodzi (2,1%). W tym wypadku średnia stawka wzrosła na skutek zwiększonej podaży ofert sprzedaży mieszkań w nowym budownictwie. Kolejny wzrost pojawiły się w Sopocie (3,1%), spowodowane jest to relatywnie niewielką podażą ofert na tym rynku, dlatego pojawienie się kliku droższych (bądź tańszych) ofert wpływa na znaczną zmianę średniej.

W skali ostatnich 12 miesięcy największy spadek cen ofertowych nastąpił w Gorzowie Wielkopolskim (6,7%), we Wrocławiu (5,7%) i w Olsztynie (4,8%). Ze spadkiem mamy również do czynienia w Katowicach, w których w ostatnim miesiącu ceny wzrosły o 3,8%, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem, są one nadal niższe o 1,6%.

Zobacz także: Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?

Wzrosty cenowe nastąpiły, w stosunku do poprzedniego roku, w Kielcach (8,7%), Rzeszowie (5,2%), Opolu (4%). W styczniu tego roku zaobserwowano trend obniżania marży kredytów hipotecznych, w lutym ten przybrał on na sile. Stała się to karta przetargowa banków w walce o klienta. W Banku Zachodnim WBK, dla kredytu w złotówkach, promocyjna marża wynosi 0,99 pkt. proc., BNP Paribas Fortis zaproponował 0,79 pkt. proc. przez pierwsze trzy lata kredytowania. A Eurobank obniżył marżę do 1,0 pkt. proc. i zaoferował zwrot kosztów przeprowadzki, do 600 zł brutto.

Warto też zwrócić uwagę na wejście w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jest to pierwsza miana prawa w tej dziedzinie od wielu lat. Skorzystają z niej przedsiębiorcy, klienci indywidualni, a nawet banki. Nowelizacja dostosowuje prawo do rynku. Zniesiony został podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Osobom posiadającym nieruchomości pozwala na efektywniejsze zarządzanie powiązanymi z nimi wierzytelnościami. Ułatwia też zaciągnięcie drugiego kredytu, np. przy budowie domu, jeśli okaże się, że środki z pierwszego nie wystarczą na pokrycie kosztów inwestycji.

Pod koniec stycznia kurs franka zaczął spadać aż do połowy lutego, przez ponad tydzień kosztował poniżej 3 złotych. Jednak od połowy lutego cena kursu CHF/PLN stale rośnie. 25 lutego średni kurs Narodowego Banku Polskiego wyniósł 3,1007, to 2,5 proc. więcej niż 20 stycznia br. Oznacza to wzrost raty kredytu hipotecznego we frankach o maksymalnie kilkanaście złotych na każde 100 tys. kredytu, kwota ta jest zależna od wysokości marży i kursu franka, w momencie zaciągnięcia kredytu. Wzrosły również raty kredytów w euro, którego cena zbliża się do 4 zł. Średni kurs euro NBP w analizowanym okresie wzrósł o 2,1 proc.

Zobacz także: Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły.
Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama