| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zmiany w hipotekach od 20 lutego

Zmiany w hipotekach od 20 lutego


Już od 20 lutego 2010 roku nie będzie dwóch hipotek: zwykłej i kaucyjnej. Powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej. Oznacza to, że będzie taniej.


Aktualnie możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami hipoteki: zwykłą i kaucyjną. Zwykła zabezpiecza jedną, konkretną wierzytelność na określoną kwotę. Kaucyjną jest ustanawiana w celu zabezpieczenia wierzytelności, o nieustalonej wartości albo takich, które dopiero powstaną. Określa się w niej maksymalną kwotę zabezpieczenia. Po wejściu w życie nowelizacji, nie będzie już tego podziału i będziemy mieli tylko jeden rodzaj hipoteki – hipotekę umowną. Będzie ona częściowo powiązana z hipoteką kaucyjną. Będzie zabezpieczeniem dla wierzytelności planowanych i tych istniejących oraz inne świadczenia związane z księgami wieczystymi lub aktami notarialnymi.

Dla kredytobiorcy oznacza to sporą oszczędność, na przykład na wpisie do księgi wieczystej. Niższy będzie też podatek od ustanowienia hipoteki.

Przy nowej hipotece będzie regułą ustanowienie tej samej waluty, co da zabezpieczenie wierzytelności, pod warunkiem, że w umowie nie będzie zapisu o przewalutowaniu.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Po 20 lutego 2010 powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej.
Po 20 lutego 2010 powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »