reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sprzedajemy nieruchomość – jakie ulgi i podatki nas obowiązują?

Sprzedajemy nieruchomość – jakie ulgi i podatki nas obowiązują?


Aktualnie obowiązują aż trzy metody rozliczania się z transakcji sprzedaży. Wszystko zależy od tego, kiedy nabyliśmy nieruchomość, którą będziemy chcieli sprzedać. Jaki zapłacimy podatek za mieszkanie lub dom, który kupiliśmy dwa lata temu? Jakie ulgi nas obowiązują po 2009 roku?

Rok 2009

Sprzedając dom lub mieszkanie, musimy wiedzieć, jakie podatki i ulgi nam przysługują. Od 1 stycznia 2009 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Nie obowiązuje już ulga mieszkaniowa, za to przywrócono nową formę zwolnienia podatkowego. Obowiązuje ono w momencie, gdy kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy w przeciągu dwóch lat podatkowych na inne cele mieszkaniowe.
Powinniśmy też wiedzieć, że zakup nieruchomości na terenie Unii Europejskiej , Szwajcarii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest traktowany jako wydatek mieszkaniowy. Trzeba też pamiętać, że w tych wypadkach nie płaci się podatku, w chwili gdy sprzedaż nieruchomości następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, kiedy nastąpiło nabycie.

Wysokość podatku od stycznia 2007 roku niezmiennie wynosi 19 procent.

Lata 2007–2008

Wprowadzona została nowa wysokość podatku, 19 procent (dawniej 10 procent). Podatek płacimy tylko od tego, ile uda nam się zyskać na danej nieruchomości. Fiskus nie musi być przez nas informowany od razu, wystarczy zrobić to przy zeznaniu rocznym w kwietniu.
Możemy uniknąć płacenia PIT i skorzystać z ulgi meldunkowej. Nie zapłacimy wtedy podatku, ale pod warunkiem, że w nieruchomości, którą sprzedajemy, byliśmy zameldowani co najmniej 12 miesięcy. Inne ulgi zostały wycofane.

Rok 2006

W momencie gdy sprzedajemy nieruchomość nabytą do końca 2006 roku, zapłacimy podatek o wysokości 10 procent od kwoty zysku otrzymanego ze sprzedaży – całej sumy uzyskanej ze sprzedaży od kupującego. Żeby uniknąć płacenia podatku, powinniśmy cały dochód z transakcji przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. Musimy pamiętać, że mamy na to tylko dwa lata kalendarzowe. Jeżeli zechcemy skorzystać z tej ulgi, musimy poinformować o tym urząd skarbowy w ciągu 14 dni albo też zapłacić podatek. Wolna od podatku jest nieruchomość uzyskana w wyniku spadku lub darowizny.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sprzedaż domu lub mieszkania.
Sprzedaż domu lub mieszkania.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama