reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wpłyną na ceny mieszkań?

Czy zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wpłyną na ceny mieszkań?

W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie "Rodzina na Swoim". Biorąc pod uwagę, że program ten cieszył się dość dużym zainteresowaniem kredytobiorców, można by oczekiwać, iż kształtowanie się sytuacji na rynku mieszkań AD 2011 (w tym głównie cen) będzie silnie uzależnione od wprowadzonych poprawek do programu. Wcale nie musi tak być.

Pozbawienie rynku wtórnego możliwości dopłat do kredytów przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu limitów cenowych dla RnS dla nowych mieszkań nie wzmocni konkurencyjności rynku deweloperskiego. Nie jest możliwe, aby deweloperzy, którzy wcześniej kreowali politykę cenową w oparciu o obserwację limitów dla RnS, nagle dostosowali ceny swoich inwestycji do nowych poziomów ustalonych dla programu (w przypadku Warszawy mówimy tu o zmniejszeniu limitu o prawie 2 tys. zł). W największych miastach drastyczny spadek oferty deweloperów odpowiadającej wymogom RnS spowoduje, że możliwość sfinansowania zakupu przy wsparciu Państwa będzie jedynie iluzoryczna. W ten sposób wyrównane zostaną szanse mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, a RnS nie będzie stanowić karty przetargowej przy wyborze mieszkania.

Zobacz także: Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania?

W obecnym roku będziemy mieć do czynienia z dużym zróżnicowaniem sytuacji na lokalnych rynkach nieruchomości. W 2010 roku obserwowaliśmy kilkuprocentowe spadki średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym w miastach takich jak Gdańsk czy Olsztyn, podczas gdy w Warszawie średnia cena m kw. nieznacznie wzrosła (o 1,5 proc.). Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych jest jednak silnie uzależnione od rodzaju nabywanych mieszkań. Przy utrzymującym się trendzie nabywania mieszkań wybudowanych w ostatnich latach (po 2000 roku), które np. w Metrohouse & Partnerzy stanowią już jedną trzecią obrotu, nie można spodziewać się (nawet przy jednoczesnych obniżkach cen mieszkań starszej substancji mieszkaniowej) znaczących różnic w cenie.

Zobacz także: Deweloperzy po cichu obniżają ceny

Jak zwykle, duże znaczenie na popyt na mieszkania będzie mieć polityka deweloperów. Uruchomienie nowych inwestycji w odległych dzielnicach miast (także ze względu na limity RnS) i wprowadzenie na rynki lokalne większej puli mieszkań z najtańszego segmentu może być przesłanką, aby sądzić, że średnia cena m kw. nowych mieszkań może być niższa niż w zeszłym roku.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie Rodzina na swoim.
W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie Rodzina na swoim.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama