reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak wygląda zamiana mieszkań?

Jak wygląda zamiana mieszkań?


Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób. Dlatego najprościej jest skorzystać z usług pośrednika.

Pierwszy problem może pojawić się już na etapie szukania pośrednika, ponieważ niewiele biur świadczy usługę zamiany mieszkań. Jednak wyspecjalizowany pośrednik posiada w swojej bazie informacje o klientach, którzy są zainteresowani zamianą jako alternatywą sprzedaży mieszkania. Pośrednik może zaoferować gotowe oferty zamiany, jeśli nie będzie odpowiednich, przyjmie zlecenie poszukiwania mieszkania.

Zamiana mieszkania dla wielu osób jest jedyną możliwością pozyskania większego mieszkania. Jednym z czynników wpływających na taką sytuację jest to, że wiele rodzin zaciągało kredyt na mieszkanie we franku szwajcarskim, po kursie w granicy 2 PLN/CHF. Obecna zmiana kursu franka i spadek wartości nieruchomości, sprawia, że zaistniałaby konieczność spłaty zadłużenia przekraczającego uzyskaną cenę za mieszkanie. Dlatego zamiana mieszkania na większe jest atrakcyjną ofertą, nie trzeba wtedy spłacać kredytu po wysokim kursie franka.

Zobacz także: Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Istnieje też możliwość zamiany mieszkania obciążonego hipoteką. W takiej sytuacji cała procedura się wydłuża. W przypadku zamiany mieszkania i zmiany właściciela hipoteka ustanowiona w księdze wieczystej mieszkania cały czas obciąża nieruchomość. Wygasa dopiero wtedy, gdy kredytobiorca spłaci zadłużenie. W takim przypadku pozostaje przeniesienie istniejącej hipoteki na nieruchomość. Aby było to możliwe trzeba uzyskać zgodę banku na zmianę formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

Bank przeprowadza wtedy analizę konkretnej sytuacji, dokonuje wyceny nieruchomości, na którą ma być przeniesiony kredyt. Jeśli mieszkanie, na które się zamieniamy jest droższe od tego, na którym ciąży hipoteka to decyzja banku powinna być przychylna. W innej sytuacji bank będzie wymagał dodatkowego zabezpieczenia kredytu bądź nie wyrazi zgody na przeniesienie hipoteki.

Zobacz także: Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?

Pozostaje jeszcze kwestia potencjalnej różnicy wartości poszczególnych mieszkań. Zazwyczaj strony zainteresowane dochodzą do porozumienia. Jeśli jednak trudno osiągnąć konsensus można skorzystać z usługi rzeczoznawcy majątkowego, który dokona wyceny mieszkania, w formie operatu szacunkowego. Rzeczoznawca dokonuje wyceny w oparciu o porównywalne transakcje sprzedaży.

Zamiany mieszkań ciągle nie należą do popularnych. Wiąże to się z niewiedzą o takiej formie obrotu nieruchomościami i z bardziej skomplikowanymi procedurami transakcji, niż w przypadku kupna bądź sprzedaży nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób.
Z zamianą mieszkania wiąże się problem ze znalezieniem osób zainteresowanych zamianą jednego mieszkania na drugie. Trudność polega na tym, że nie łatwo jest dopasować wymagania poszczególnych osób.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama