reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Radzimy: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?


W dzisiejszych czasach duża część ludzi decyduje się na wynajem mieszkania. Najczęściej są to studenci. Jak bezpiecznie wybrać jedną z kilkudziesięciu ofert?

Zanim zaczniemy przeglądać ogłoszenia odpowiedzmy sobie na pytanie jakiego dokładnie mieszkania szukamy. Jaki ma mieć metraż, ile pokoi, na którym piętrze ma być ulokowane?

Najważniejszą kwestią jest jednak nasza deklaracja ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na wynajem. Niestety właściciele często idealizują stan i wygląd mieszkania. W efekcie może się okazać, że duże, nowoczesne wnętrze w rzeczywistości okaże się dusznym, niskim i zaniedbanym lokalem. By uniknąć przykrej niespodzianki i oszczędzić czas możemy udać się do agencji pośrednictwa. Lokale polecane przez pośredników są zawsze sprawdzane pod względem stanu mieszkania i jego sytuacji prawnej. Jednak i tutaj powinniśmy uważać! Decydujmy się na współpracę tylko z renomowanymi agencjami, bo na rynku znajduje się niestety spora liczba naciągaczy. Za opłatą (która często wynosi ponad 100 zł) oszuści przedstawiają oferty które są już dawno nieaktualne a nawet fałszywe po czym znikają i urywają kontakt z osobą poszkodowaną.

Warto pamiętać, że pieniądze za pośrednictwo w szukaniu mieszkania powinniśmy wpłacić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Gdy wybierzemy już lokal sprawdźmy uważnie w jakim jest stanie. Czy wszystkie sprzęty działają, czy mieszkanie nie wymaga poprawek remontowych. Dobrym pomysłem jest spisanie protokołu wraz z właścicielem mieszkania. Uwzględnijmy w nim jaki jest obecny stan lokalu i sprzętów które się w nim znajdują. W przyszłości, dzięki temu dokumentowi możemy uniknąć fałszywych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież. Wychodząc rozejrzyjmy się po okolicy, warto wiedzieć jak prezentuje się okolica i sąsiedztwo naszego przyszłego mieszkania.

Najważniejsza jest oczywiście umowa. Zabezpiecza ona nas, wynajmujących i właściciela mieszkania i pomoże rozwiązać możliwe nieporozumienia w przyszłości. Umowa powinna określać kto, kiedy i przez jaki okres będzie wynajmował dane mieszkanie. Kiedy decydujemy się wynająć mieszkanie na czas nieokreślony w umowie powinien znajdować się zapis o terminie wypowiedzenie i zmianie ceny czynszu a także informacja o płatnościach licznikowych. Upewnijmy się też czy osoba która chce wynająć mieszkanie, faktycznie jest jego właścicielem. Sprawdźmy księgę wieczystą lub akt notarialny. W momencie, gdy osoba wynajmująca jest przedstawicielem właściciela lokalu ma obowiązek przedstawić nam pisemne upoważnienie dołączone do umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najważniejszą kwestią jest jednak nasza deklaracja ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na wynajem
Najważniejszą kwestią jest jednak nasza deklaracja ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na wynajem

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama