reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Ile trwa proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym?


Z analizy przeprowadzonej na podstawie ponad siedmiuset transakcji sprzedaży mieszkań zawartych w agencji Metrohouse & Partnerzy wynika, że najwięcej klientów decyduje się na zakup mieszkania w drugim miesiącu poszukiwań (40 proc.)

Nieco mniej – 35 proc. dokonuje wyboru jeszcze wcześniej, bo w czasie do 30 dni od podpisania z pośrednikiem umowy pośrednictwa. Przy silnej motywacji, poszukiwania mieszkania trwają nie dłużej niż dwa miesiące. Do takich można zaliczyć np. bliską perspektywę powiększenia się rodziny, wyprowadzkę z domu rodzinnego dorastających dzieci, rozwód, a także zmianę miejsca zamieszkania w wyniku otrzymania nowej pracy lub podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży własnego mieszkania. 

Ze statystyk Metrohouse & Partnerzy wynika, że jedynie 11 procent klientów realizujących transakcje u pośredników poszukiwało do zakupu mieszkania dłużej niż trzy miesiące. Wśród nich są m.in. klienci realizujący tzw. transakcje wiązane, gdzie zakup nowego mieszkania jest uzależniony od sprzedaży obecnego.

Zobacz także: Czym jest i jak wykorzystać Biuro Informacji Kredytowej?

Większość zakupów jest dokonywana przy wsparciu kredytu hipotecznego, dlatego warto pamiętać, że od chwili złożenia wniosku kredytowego do podpisania umowy kredytowej upływa nawet 1,5 miesiąca. Czas niezbędny do podpisania umowy kredytowej należy za każdym razem brać pod uwagę uzgadniając terminy w umowie przedwstępnej tj. np. data zawarcia umowy ostatecznej. Z doświadczenia analityków finansowych Metrofinance wynika, że w niektórych przypadkach oczekiwanie na pozytywną decyzję kredytową może trwać nawet ponad dwa miesiące, zwłaszcza jeśli kredyt ma być udzielony w walucie obcej.

Zobacz także: Jaka jest różnica między karencją, a wakacjami kredytowymi?

Zatem przy długich poszukiwaniach i przedłużającym się czasie oczekiwania na kredyt, proces zakupu mieszkania może wynieść nawet 6 miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama