| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kłopot z dużymi mieszkaniami

Kłopot z dużymi mieszkaniami

Deweloperzy oddają do użytku lokale, na które jest najmniejszy popyt. Średnia ich powierzchnia wynosi bowiem 74 mkw. To, o około 20 metrów kwadratowych więcej niż chcą nabywcy.

Mieszkania o tak dużej powierzchni nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Związane jest to z wieloma czynnikami. Po pierwsze, niewiele osób stać na takie mieszkanie. Bo oprócz znacznie wyższego kredytu, trzeba również wziąć pod uwagę utrzymanie takiego lokalu. Ponadto, zdecydowanie łatwiej otrzymać kredyt na mniejszy lokal.

Lokali o mniejszej powierzchni, gotowych do zamieszkania jest stosunkowo niewiele. Nie oznacza to oczywiście, że deweloperzy nie zadbali o najbardziej popularne metraże. Są one po prostu na bardzo wczesnych etapach budowy, w związku z tym, aby zakupić taki lokal należy poczekać rok, może dwa lata, na zakończenie inwestycji.

Aktualnie sprzedawane są mieszkania o większej powierzchni (około 75 mkw.). Jest to wynikiem tego, że są to lokale projektowane trzy lata temu, kiedy największym popytem cieszyły się właśnie takie mieszkania.

Kryzys pokrzyżował jednak plany deweloperów. Nie byli oni w stanie dostosować się do zmieniających się trendów. Przeprojektowanie planu budowy pochłonęłoby dużo czasu (nawet 1 rok) i pieniędzy. Wiązałoby się bowiem z licznymi problemami technicznymi, a zarazem z koniecznością przygotowania nowego projektu czy choćby uzyskania pozwolenia budowlanego, o innych uzgodnieniach inwestycyjnych nie wspominając.

Zobacz także: Nieruchomości

Deweloperzy realizując nowe inwestycje wzięli pod uwagę zmianę trendów mieszkaniowych Polaków. Już teraz, we wszystkich nowych inwestycjach odsetek mieszkań do 50 mkw. jest zdecydowanie większy, niż we wcześniejszych. Często sięga on nawet 50%.

Zobacz także: Dom i działka

Nie zrezygnowano oczywiście z budowy lokali większych, powyżej 70 mkw. Są one nadal sprzedawane, choć zdecydowanie wolniej niż lokale mniejsze. Chęć ich sprzedaży mobilizuje deweloperów do udzielania zniżek. Większy metraż wiąże się więc z niższymi kosztami. Klient, który dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym, aby zakupić mieszkanie o większej powierzchni, może zaoszczędzić nawet do 10%. Dodatkowo, może zyskać kolejne kilka procent, jeżeli lokal jest od dłuższego czasu w sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »