reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na rynku pierwotnym?

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na rynku pierwotnym?

Decydując się na zakup mieszkania warto wcześniej porównać ceny starych mieszkań z nowo wybudowanymi. Jak się okazuje w niektórych polskich miastach bardziej opłaci się kupować nowe mieszkanie od dewelopera niż kilkuletnie na rynku wtórnym.

Średnio metr kwadratowy nowego lokalu jest o 500 zł tańszy, niż porównywalne mieszkanie oddane do użytku po 2000 r. Największe wahania cenowe są w Warszawie. Tutaj różnice wynoszą nawet 1100 zł. Podobna sytuacja ma miejsce w Szczecinie. Oznacza to, że na ok. 50 metrowym nowym mieszkaniu możemy zaoszczędzić ok. 60 tys. zł.

W Polsce mieszkanie zakupione u dewelopera wymaga często jeszcze wielu prac wykończeniowych. Można jednak zaoszczędzić na kosztach transakcyjnych, które są wysokie. Niewątpliwie do plusów nowych lokali można zaliczyć to, że są one budowane według nowoczesnych technologii. Inwestycje na rynku pierwotnym powstają jednak zazwyczaj dalej od centrum. Wynika to z faktu, że na obrzeżach miast łatwiej znaleźć odpowiednie grunty w korzystnej cenie.

W gorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy małych miast. Tam wciąż udział mieszkań z drugiej ręki jest największy i wynosi 95 %. Dzieje się tak dlatego, że powstaje tam bardzo mało nowych inwestycji.

Zobacz również: Jak szukać mieszkania

Ponieważ zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z wieloma zagrożeniami należy zadbać o to by sprawdzić wiarygodność dewelopera. Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji; czy deweloper posiada ostateczne decyzję - pozwolenie na budowę; czy realizacja inwestycji nie jest opóźniona w stosunku do przedstawionego nam harmonogramu oraz czy powierzchnia, która w przyszłości stanowić ma nasze mieszkanie, nie została już wcześniej sprzedana komuś innemu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest o tyle korzystny, że łatwiej jest znaleźć lokal bliżej centrum. Oprócz tego widzimy co kupujemy. Do ceny mieszkania jednak należy dodać 2 % podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że koszt nieruchomości wartej 300 tys. zł wzrośnie o 6 tys. zł. Poza tym pośrednikowi należy zapłacić 2,9 % ceny mieszkania.

Dane pokazują, że najlepiej kupić mieszkanie na rynku pierwotnym u dewelopera w Warszawie i Szczecinie. Tu zaoszczędzimy najwięcej. Z kolei w Poznaniu korzystniej jest zakupić lokal z drugiej ręki.

W Polsce istnieje niedobór lokali, dlatego jest tak duży udział w transakcjach nowych mieszkań. Z kolei w USA udział nowych domów w sprzedaży wynosi tylko ok. 5-7 %. W krajach wysoko rozwiniętych deweloperzy sprzedają nieruchomości gotowe do zamieszkania.

Zadaj pytanie: Forum naszego serwisu


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decydując się na zakup mieszkania warto wcześniej porównać ceny starych mieszkań z nowo wybudowanymi
Decydując się na zakup mieszkania warto wcześniej porównać ceny starych mieszkań z nowo wybudowanymi

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama