REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania krok po kroku

Marta Wrzosek
Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.
Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

REKLAMA

REKLAMA

Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

1. Rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwszą decyzję jaką przyjdzie Ci podjąć jest wybór czy będziesz poszukiwał lokalu na rynku pierwotnym czy też wtórnym. Jeżeli zdecydujesz na tę pierwszą opcję, będziesz musiał udać się do firmy deweloperskiej. Warto wcześniej zdobyć garść informacji o deweloperze. Jego rzetelność, solidność czy choćby opinia wśród wcześniejszych klientów będzie dla nas gwarantem, że po pierwsze – nie zostaniemy oszukani, a po drugie – że zakończenie inwestycji będzie terminowe. Nie bez znaczenia pozostaje również to, jakie oferty ma dany deweloper w swoim katalogu.

REKLAMA

2. Znajdź ofertę

Lokal, który chcesz zakupić musi spełniać Twoje oczekiwania. Zastanów się:
a. ile pokoi ma mieć mieszkanie, jakie ma być ich rozmieszczenie, jakim metrażem jesteś zainteresowany,
b. nad lokalizacją mieszkania, weź pod uwagę zarówno komunikację (czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy lub tramwajowy, jakie są drogi dojazdowe), a także okolicę (czy mieszkanie znajduje się obok ruchliwej ulicy, czy też w pobliżu parku lub placu zabaw) oraz to w jakiej odległości znajduje się najbliższy sklep, apteka, szkoła, itp.
c. czy są dostępne media (w tym gaz, elektryczność, ale również telefon czy Internet).
Wybór z całą pewnością nie będzie łatwy. Weź pod uwagę swoje potrzeby (potrzeby Twojej rodziny) oraz Twoje możliwości finansowe. Musisz zastanowić się, jakie czynniki są dla Ciebie najważniejsze – trudno będzie bowiem znaleźć lokal, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania, a ponadto będzie miał przystępną cenę. Pamiętaj, że zawsze warto próbować negocjować z deweloperem.

3. Nie decyduj się na pierwsze mieszkanie, które wpadnie Ci w oko.

Nawet jeśli będzie Ci się wydawać, że znalazłeś właściwe, warto jeszcze przeanalizować kilka innych ofert. Podejmując ostateczną decyzję, trzeba być przekonanym, że to właśnie TO.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

4. Moment podjęcia decyzji

Gdy już znalazłeś odpowiednią ofertę i jesteś gotów na podpisanie umowy z deweloperem, należy udać się do notariusza w celu podpisania umowy przedwstępnej. Zostaną w niej określone wszelkie najważniejsze postanowienia dotyczące przyszłej umowy sprzedaży. Koszty podpisania takiej umowy obciążają Ciebie – kupującego. Jednak by mieć pewność, że klucze do wybranego mieszkania trafią w nasze ręce, warto się na taki krok zdecydować. Akt notarialny daje bowiem największą pewność i ochronę prawną. Niektóre firmy deweloperskie oferują opcję rezerwacji. Należy jednak dokładnie sprawdź, czy nie jest ona zaledwie kilkudniowa bądź nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Kredyt hipoteczny

W ogromnej większości przypadków, nie stać nas na całkowite sfinansowanie naszego zakupu. Należy więc udać się do banku po kredyt hipoteczny. Wyborem najbardziej odpowiedniego banku należy zająć się jednak wcześniej. Warto porównać oferty banków, w tym przede wszystkim oprocentowanie, prowizję, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jakich dokumentów wymaga i to, co bierze pod uwagę oceniając naszą zdolność kredytową. Jeżeli znajdziemy bank, który oferuje nam kredyt na najlepszych dla nas warunkach, należy złożyć wniosek kredytowy wraz z niezbędnymi dokumentami. Bank, na ich podstawie, oceni naszą zdolność kredytową i wyda decyzję – pozytywną bądź nie.

6. Gdy bank wyrazi zgodę

Pozytywna decyzja banku otwiera nam drogę do podpisania ostatecznej umowy z deweloperem. Najpierw jednak należy zawrzeć umowę kredytową z bankiem. Dopiero potem, udajemy się do notariusza, gdzie podpisujemy akt notarialny. Na ogół, zleca się notariuszowi pobranie i wpłacenie wszelkich podatków i opłat oraz wpis hipoteki. Od tego momentu jesteśmy właścicielami lokalu. Pozostaje jedynie czekać na wydanie mieszkania i odbiór kluczy.

Zobacz również serwis: Kredyty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA