REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Marta Piórkowska
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). Dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza roczny plan sprzedaży lokali mieszkalnych i na ich podstawie wysyła do wszystkich uprawnionych osób zawiadomienie o możliwości nabycia własności lokalu. Wszyscy zainteresowani wykupem, po otrzymaniu zawiadomienia muszą złożyć wniosek o wykup, który uruchamia całą procedurę.

REKLAMA

Dyrektor oddziału regionalnego dokonuje wyceny lokalu, wykazu lokali przeznaczonych do sprzedaży, arkusza obliczeniowego, spisania protokołu uzgodnień, zawarcia umowy z uprawnionym w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Lokal wojskowy nabywany jest za gotówkę, z możliwością rozłożenia na raty, przy czym pierwsza wpłata w wysokości 10 % musi być wniesiona jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży. Pozostałą należność można rozłożyć na pięć rat z oprocentowaniem w wysokości 5% w skali roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, możliwością nabycia prawa własności nie będą objęte lokale:

- zajmowane na podstawie umów na czas oznaczony od 1 lipca 2010r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej
- stanowiące kwatery ( w tym kwatery funkcyjne i zastępcze)
- znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2004r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Uprawnionym będą przysługiwały niższe bonifikaty

Obecnie zniżki przy wykupie lokalu wojskowego wynoszą 95% wartości mieszkania dla żołnierzy i 90% dla osób cywilnych. Od 1 stycznia 2013 roku bonifikaty dla: żołnierzy zawodowych posiadających prawo do emerytury wojskowej, osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytów wojskowych uprawnionych do wojskowej renty inwalidzkiej, członków rodziny zamieszkujących z wymienionymi w dniu ich śmierci, będą wynosiły 60%. Wszystkim pozostałym uprawnionym będzie przysługiwała 30% bonifikata.

Zobacz również serwis: Najem

Obowiązująca od 2013 roku zniżka obejmie nie tylko cenę rynkową wykupywanego lokalu, ale także własności lub użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu na niego przypadającego. Są to korzystne zmiany dla żołnierzy, bowiem aktualnie konieczne jest zapłacenie wartości rynkowej gruntu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA