reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). Dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza roczny plan sprzedaży lokali mieszkalnych i na ich podstawie wysyła do wszystkich uprawnionych osób zawiadomienie o możliwości nabycia własności lokalu. Wszyscy zainteresowani wykupem, po otrzymaniu zawiadomienia muszą złożyć wniosek o wykup, który uruchamia całą procedurę.

Dyrektor oddziału regionalnego dokonuje wyceny lokalu, wykazu lokali przeznaczonych do sprzedaży, arkusza obliczeniowego, spisania protokołu uzgodnień, zawarcia umowy z uprawnionym w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Lokal wojskowy nabywany jest za gotówkę, z możliwością rozłożenia na raty, przy czym pierwsza wpłata w wysokości 10 % musi być wniesiona jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży. Pozostałą należność można rozłożyć na pięć rat z oprocentowaniem w wysokości 5% w skali roku.

- zajmowane na podstawie umów na czas oznaczony od 1 lipca 2010r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej
- stanowiące kwatery ( w tym kwatery funkcyjne i zastępcze)
- znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2004r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Obecnie zniżki przy wykupie lokalu wojskowego wynoszą 95% wartości mieszkania dla żołnierzy i 90% dla osób cywilnych. Od 1 stycznia 2013 roku bonifikaty dla: żołnierzy zawodowych posiadających prawo do emerytury wojskowej, osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytów wojskowych uprawnionych do wojskowej renty inwalidzkiej, członków rodziny zamieszkujących z wymienionymi w dniu ich śmierci, będą wynosiły 60%. Wszystkim pozostałym uprawnionym będzie przysługiwała 30% bonifikata.

Zobacz również serwis: Najem

Obowiązująca od 2013 roku zniżka obejmie nie tylko cenę rynkową wykupywanego lokalu, ale także własności lub użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu na niego przypadającego. Są to korzystne zmiany dla żołnierzy, bowiem aktualnie konieczne jest zapłacenie wartości rynkowej gruntu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama