Jak bronić się przed podwyżką czynszu?
18 lut 2011
Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.
Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?
18 lut 2011
Podnoszenie czynszu w lokalach mieszkalnych jest reglamentowane. Nie każda podwyżka ostanie się przed sądem.
Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?
18 lut 2011
Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.
Jak rozliczyć czynsz za najem samochodu?
16 lut 2011
Czynsz za najem samochodu nie stanowi opłaty za użytkowanie samochodu. Natomiast firma może czynsz za najem samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)
16 lut 2011
W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym kwestie związane z czynszem
budzą wiele emocji. Warto zatem spojrzeć na to, z czego składa się
czynsz i co wpływa na jego wysokość.
Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?
16 lut 2011
Wynajęcie mieszkania jest co do zasady proste. Zarówno najemca jak i wynajmujący powinien zawczasu zastanowić się nad tym jak dopasować umowę do swoich potrzeb.
Lokale zastępcze i zamienne
15 lut 2011
Chcąc pozbyć się lokatora, który np. zalega z płatnością czynszu, należy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu innego lokalu.
Nawet 30% czynszu nie trafia do kieszeni właściciela
11 lut 2011
Jak podaje Home Broker, na wynajmie małych mieszkań można zarobić najwięcej pieniędzy, ale uda nam się to dopiero wtedy, gdy umowa będzie trwała 3 miesiące. Za to w ciągu całego roku musimy liczyć się z opłatami kosztów stałych, które stanowią ponad 30% rocznych przychodów.
Kto odpowiada za zaległy czynsz?
08 lut 2011
Wynajmujący nie musi dochodzić zapłaty czynszu wyłącznie od osoby, z którą spisał umowę. Współodpowiedzialne są również osoby dorosłe, które z nim zamieszkują.
Wysokośc czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego
24 sie 2010
Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali po preferencyjnych kosztach. Choć ustalenie wysokości czynszu należy do TBS, to nie może ono przekroczyć ustawowo wskazanej kwoty.
Nabycie prawa własności lokalu wojskowego
29 lip 2010
Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.
Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach
20 maja 2010
Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.
Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu
09 kwi 2010
Spółdzielnie mieszkaniowe często uzależniają wysokość opłat za media czy też wywóz śmieci od liczby osób zamieszkujących w danym mieszkaniu. Ale mogą uwzględnić tylko tych domowników, którzy zostali zgłoszeni do administracji. Niestety w praktyce bardzo częste są przypadki kiedy to w lokalu zamieszkuje większa liczba osób, a spółdzielnia nie ma możliwości, aby to sprawdzić.
Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej a wydatki na lokale właścicieli
01 kwi 2010
Ograniczanie praw właścicieli lokali na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ma swoje granice. Dotyczy to w szczególności dysponowania i rozporządzania przez wspólnotę zaliczkami właścicieli lokali na szeroko rozumiane koszty zarządu.
Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie
29 mar 2010
Właściciele mieszkań we wspólnocie wnoszą opłaty na koszty eksploatacji mieszkania oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. Podwyżki tych opłat właściciele ustalają sami w uchwale. Głosują proporcjonalnie do swoich udziałów w nieruchomości. Przegłosowani mogą zakwestionować uchwałę o podwyżce w sądzie.
Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej
25 mar 2010
Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.
Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu
19 lut 2010
W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Czynsz w umowie najmu
25 lut 2009
Czynsz jest wynagrodzeniem za oddanie rzeczy do używania. Jest to najprostsze zdefiniowanie określenia czynszu w umowie najmu.
Obowiązki najemcy – za co odpowiada osoba biorąca mieszkanie w najem
25 lut 2009
Wzięcie danego mieszkania lub lokalu w najem wiąże się z pewnymi
obowiązkami. Część tych obowiązków wynika bezpośrednio z przepisów
prawa, a część z nich może być swobodnie ustalana przez strony. Zależy
to od tego czy najemca w umowie zobowiąże się do ponoszenia
zaproponowanych przez wynajmującego obowiązków.
Nie każda inwestycja w mieszkanie przyniesie zysk
21 lut 2008
Rynek lokalowy. Przy zakupie mieszkania na wynajem trzeba bardziej kierować się specyfiką konkretnej nieruchomości niż jej średnią ceną.