| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Sypialnia > Projekt sypialni > Sypialnia - co warto wiedzieć?

Sypialnia - co warto wiedzieć?

Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia - w ten sposób kształtujemy charakter wnętrza sypialni. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

Indywidualne potrzeby psychiczne użytkownika wykluczają niekiedy nawet najciekawszy pomysł integracji wnętrza sypialni ze światem zewnętrznym. Niektórzy, dla dobrego samopoczucia przed zaśnięciem, potrzebują przestrzeni bardziej odizolowanej. W pomieszczeniu zbyt przeszklonym, otwartym, mogą czuć się źle. Zróżnicowane relacje między domownikami również znajdują swe odzwierciedlenie w sposobach zagospodarowania i wyposażenia sypialni. Tradycyjna, wspólna sypialnia małżeńska, z obszernym łożem pośrodku, według teorii psychologów, wzmacnia więzi międzyludzkie i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie dla każdego jednak stanowi to odpowiednie rozwiązanie. Zwolennicy oddzielnych miejsc do spania cenią sobie zachowanie własnej odrębności, wygodę i niezależność.

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Sposób ustawienia łóżka w stosunku do ścian we wnętrzu, ma duże znaczenie dla poczucia spokoju i bezpieczeństwa leżącego. Osoby bardziej pewne siebie śpią chętnie na środku pomieszczenia, lękliwi wolą spać przy ścianie. Poczucie bezpieczeństwa śpiącemu daje usytuowanie posłania we wnęce, która w innym rozwiązaniu (z łóżkiem na środku) może być wykorzystana do wbudowania szafy. We wnętrzu sypialni, wyjątkowo istotną rolę odgrywa oświetlenie sztuczne. Aby stworzyć właściwy klimat w sypialni, sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji sił, należy unikać stosowania otwartych, bezpośrednich źródeł światła, wykorzystując światło odbite, wydobywające się z ukrytych przed wzrokiem, zabudowanych lamp. Obok łóżka należy przewidzieć dodatkowe, kierowane źródło światła, w formie lampy stojącej lub kinkietu umożliwiające czytanie przed snem. Łagodne oświetlenie i delikatna, stonowana kolorystyka zestawiona z naturalnymi materiałami pozwolą stworzyć warunki spokoju i wyciszenia tak istotne we wnętrzu każdej sypialni.

Zobacz także: Łóżka do sypialni – jakie wybrać?

Dla wielu osób bardzo istotne znaczenie ma chwila przebudzenia i powitanie poranka. Wpadające przez okno promienie wschodzącego słońca bywają dla niektórych osób przyjemne i pobudzające do aktywności, a dla innych przykre i drażniące. Zwolennicy wczesnego wstawania powinni zaplanować swoją sypialnię od strony wschodniej. Okna skierowane na zachód są dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących nocny tryb życia oraz w sypialni małych dzieci, które potrzebują więcej snu. Lokalizacja sypialni od strony północnej jest korzystna, powoduje, że docierające do niej światło jest rozproszone, daje wizualne poczucie chłodu. Strona południowa naszego domu jest bardziej odpowiednia do lokalizacji pomieszczeń dziennych np. kuchni lub salonu.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

arch. wnętrz

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK