| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Sypialnia > Projekt sypialni > Sypialnia dla alergika

Sypialnia dla alergika

Jak alergik powinien zadbać o sypialnię, aby uniknąć przykrych dolegliwości? Sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy i nabieramy sił. Wielu alergików jednak często wstaje niewyspanych i zmęczonych bardziej niż po dniu ciężkiej pracy. Nikt nie chciałby rano budzić się z zatkanym nosem i zaczerwienionymi oczami.

Łóżko jest idealnym schronieniem dla roztoczy. Tutaj mają zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgoć oraz pożywienie, którym jest ludzki naskórek. Z roztoczami jednak można sobie poradzić w kilka miesięcy, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

Kołdra, poduszka oraz materac powinny być wykonane z materiałów antyalergicznych. Wybierzmy naturalne powleczenia, najlepiej bawełniane, które można prać w temperaturze 900C. Wskazane jest wietrzenie pościeli codziennie rano przez co najmniej pół godziny, aby porządnie wyschła, ponieważ podczas snu pocimy się.

Wybierzmy łóżko z prostymi, gładkimi powierzchniami, ułatwiającymi zachowanie czystości. Wokół łoża pozostawmy trochę wolnej przestrzeni, aby dopływało do niego świeże powietrze.

Zobacz także: Kolor do sypialni

Zasłony zastąpmy żaluzjami, są lepsze od zasłon z tkanin, ponieważ łatwiej je umyć. Jeśli jednak przywykliśmy do zasłon i nie chcemy z nich rezygnować, wybierzmy takie, które są wykonane z naturalnych materiałów i mogą być prane w  temperaturze 900C.

Meble należy ograniczyć do minimum, ponieważ każdy dodatkowy sprzęt to kolejna porcja kurzu. Wybierzmy meble bez ozdób, łatwe do wyczyszczenia i przesunięcia, aby można było dostać się do podłogi pod nimi.

Ściany powinny być gładkie, jeśli wybieramy tapetę, to bez faktury. Zrezygnujmy z obrazków i z kalendarzy. Podłogi również powinny mieć gładką powierzchnię i bez szpar. Alergicy bezwzględnie powinni zrezygnować z dywanów, ponieważ są one siedliskiem kurzu, bardzo trudnym do dokładnego wyczyszczenia.

Codziennie rano po wstaniu oraz przed spaniem należy otwierać okna, nie dotyczy to osób uczulonych na pyłki, które dodatkowo muszą kontrolować to, co może dostać się do sypialni przez okna. Kiedy dzień jest słoneczny i ciepły, dobrze jest odsłonić żaluzje, gdyż roztocza nie lubią promieni słonecznych.

Zobacz także: Szafa – jaka kobiety, a jaka dla mężczyzny?

Aby dodatkowo zadbać o jakość snu, poprawmy wentylację, zamontujmy okna z rozszczelnianiem lub nawietrznikami i nie wpuszczajmy do sypialni zwierząt domowych. Pozbądźmy się również roślin doniczkowych.

Należy pamiętać o systematycznym sprzątaniu, codziennym odkurzaniu oraz przecieraniu mebli wilgotna szmatką. Raz na tydzień dobrze jest uprać pościel w temperaturze 900C w całym cyklu prania oraz odkurzyć materac specjalną ssawką. Raz na kwartał upierzmy zasłony poduszkę i kołdrę w temperaturze 900C.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak alergik powinien zadbać o sypialnię, aby uniknąć przykrych dolegliwości? Fot. Fotolia
Jak alergik powinien zadbać o sypialnię, aby uniknąć przykrych dolegliwości? Fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »