| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Stropy > Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?

Jak wykonać prace wyburzeniowe i rozbiórkowe domu?


Jak zaplanować i zrealizować przebudowę domu? Jak zadbać o zabezpieczenie ludzi i budynku? Pamiętając o kilku zasadach to trudne zadanie stanie się wykonalne.


Już na etapie planowania tego typu prac należy pamiętać, że rozbiórka czy wyburzanie musi być wykonywane według projektu architektonicznego, a przebieg robót musi być nadzorowany przez inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. Zacząć należy od projektu. To w nim zawarte są informacje o zakresie prac, rysunki z oznaczonymi elementami do wyburzenia, sposób wykonania wzmocnień pozostałych części budynku, a także określona kolejność wykonywania prac.

Gdy mamy już gotowy projekt przygotować należy:
- ogrodzenie terenu,
- zabezpieczenie przejazdów i przejść,
- oznakowanie (tablica informacyjna),
- miejsce do składowania odzyskanych materiałów budowlanych.

Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać. By to ułatwić, już na etapie rozbiórki warto je zabezpieczyć i posegregować. Gruzu nie wolno składować w budynku, czy na balkonach, ponieważ nadmiernie obciąża to stropy, niedozwolone jest jednak zrzucanie go z wysokości. Najlepiej usuwać go z budynku poprzez rynny zsypowe do kontenerów.

Jeżeli planujemy rozbiórkę urządzeń i instalacji telefonicznych, elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych czy centralnego ogrzewania najpierw należy odłączyć je od sieci miejskiej a potem wymontować wszelkie urządzenia takie jak grzejniki, kotły, kuchenki, oprawy oświetleniowe, wanny, umywalki, armatura, a dopiero potem okablowanie i rury.

Przy wyborze narzędzi używanych do rozbiórki bierze się pod uwagę warunki oraz rodzaj materiału. Można jej dokonywać mechanicznie (młotami elektrycznymi, pneumatycznymi, piłami tarczowymi), bądź też ręcznie (młotami lub kilofami). Do cięcia zbrojeń i elementów konstrukcji stalowych używa się szlifierek kątowych i palników acetylenowych.


Jeżeli prace będą wykonywane na wysokości powyżej czterech metrów, przestrzegać należy kilku zasad bezpieczeństwa. Prac takich nie wolno realizować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – śniegu, deszczu, silnym wietrze a robotnicy muszą być przypięci pasami na linach do trwałych elementów budynku. Wszelkie otwory w stropach należy zabezpieczyć deskami lub ogrodzeniem.

Podczas rozbiórki niedozwolone jest przebywanie ludzi na niższych kondygnacjach budynku.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać
Planując przebudowę warto przemyśleć prace tak, by odzyskać jak najwięcej materiałów, które potem możemy wykorzystać

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »