| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Płytki ceramiczne – wszystko co trzeba wiedzieć o ich kupnie i układaniu

Płytki ceramiczne – wszystko co trzeba wiedzieć o ich kupnie i układaniu

Płytki ceramiczne najczęściej stosuje się do wykończania ścian i podłóg kuchni i łazienek. Duża oferta producentów płytek ceramicznych powoduje, że coraz więcej inwestorów stosuje płytki do wykańczania nie tylko łazienek i kuchni, ale także salonów, korytarzy, tarasów i innych elementów budynku.

Wybierając płytki ceramiczne, poza klasą ścieralności warto zwrócić uwagę także na twardość materiału. Twardość materiału określa się za pomocą 5 stopniowej skali Mohsa. Materiał klasy 2 można w łatwy sposób zarysować, natomiast do zarysowania materiału klasy 5 będziemy potrzebować ostrego narzędzia.

Najlepsze płytki do przedpokoju

Zarówno w przedpokojach jak i kuchniach najlepiej stosować płytki o ścieralności klasy IV i twardości w skali Mohsa min. 6.

Najlepsze płytki do łazienki i sypialni

Do łazienek i sypialni zaleca się płytki min klasy III i twardości w skali Mohsa min. 5.

Płytki do pomieszczeń o bardzo intensywnym stopniu użytkowania

W przedpokojach, holach i innych pomieszczeniach o wzmożonym ruchu zaleca się stosowanie płytek podłogowych o ścieralności klasy min. IV i twardości w skali Mohsa min. 6.

Zobacz także: Skala twardości Mohsa

Co wybrać: duże płytki czy małe? Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując płytki ceramiczne?

Kupując płytki ceramiczne poza twardością i klasa ścieralności warto zwrócić uwagę na:

  1. Jeśli zamierzamy wykończyć duże pomieszczenie, warto kupić płytki o większym formacie. Duże pomieszczenie wyłożone dużymi płytkami wyglądają bardzo elegancko. Pomieszczenia małe jak np. łazienki dobrze wyglądają w jasnych kolorach.
  2. Układanie płytek – płytek na ścianach nie należy układać do samego sufitu, ponieważ zmniejszy to pomieszczenie optycznie. Do małych łazienek najlepiej wybrać płytki o wymiarach 15/15 cm lub 20/20 cm.
  3. Kupując płytki najlepiej kupować partie z tej samej produkcji – płytki z różnych partii mogą różnić się między sobą nieznacznie odcieniem.
  4. Obliczając ilość płytek jaka będziemy potrzebować do wykończenie pomieszczenia powinniśmy wziąć pod uwagę takt, że część płytek trzeba będzie dociąć. Warto kupić 1 metr lub opakowanie więcej na szelki wypadek, gdyby któraś płytka w opakowaniu była pęknięta lub podczas cięcia płytek pojawiły by się problemy.
  5. Jeśli zamierzamy układać płytki pod kątem 45° kupmy 10% więcej płytek powierzchni, która zamierzamy układać. Przy układaniu płytek równolegle do ścian lepiej kupić ok. 15% więcej.
  6.  Kupując płytki warto zwrócić uwagę na ich gatunek.
    I gatunek – wadliwość płytek w tym gatunku może wynosić więcej niż 5%
    II i III gatunek – płytki w tych gatunkach mogą się nieco różnić wymiarami.

Zanim zaczniemy układać płytki na ścianie lub podłodze watro obejrzeć całą kupiona partię. Unikniemy w ten sposób problemu związanego ze znacznym zróżnicowaniem płytek. Jeśli okaże się, że kupione płytki są w widoczny sposób zróżnicowane kolorystycznie, będziemy mogli je poukładać w taki sposób, aby po ich ułożeniu nie było to tak widoczne.

Zobacz także: Duże płytki podłogowe – jak je ułożyć?

Zobacz także:  Układanie płytek ściennych – mozaiki, lustrzanych, plastikowych oraz korkowych

Zobacz także:  Jak położyć płytki ceramiczne na zabudowie kartonowo-gipsowej?

Zobacz także:  Ekspert radzi: czego unikać przy klejeniu płytek?

Zobacz także:  Czy wiesz jak układać płytki podłogowe?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK