reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Podczas gdy ściany konstrukcyjne przenoszą obciążenia budynku, ściany działowe pełnią rolę przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia.

Odpowiednie wydzielenie poszczególnych pomieszczeń w domu decyduje o funkcjonalności mieszkania i ma istotny wpływ na komfort domowników. Jednak zapotrzebowanie na ilość liczbę i wielkość pomieszczeń ulega zmianie na przestrzeni czasu, ponieważ w domu pojawiają się np. nowi mieszkańcy. Dlatego też właściwe usytuowanie przegród powinno być podyktowane zarówno uwarunkowaniami konstrukcyjnymi budynku, jak i długotrwałymi planami tych, którzy decydują się wybudować dom.

Ściany nośne i ściany działowe

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Zadaniem ścian nośnych wewnętrznych – jak sama ich nazwa wskazuje – jest przenoszenie obciążeń, np. ze stropu na fundamenty. Ściany działowe zazwyczaj są lżejsze i stanowią przegrody pomiędzy pomieszczeniami na powierzchni mieszkania lub wewnątrz kondygnacji budynku.

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Wykonanie ścianki działowej

Wewnętrzne przegrody w budynku mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Wśród nich wyróżnić można beton komórkowy, silikaty czy pustaki ceramiczne, a w przypadku lekkich ścian działowych można się również zdecydować na płyty gipsowo-kartonowe czy przegrody szklane.

– Aby nadmiernie nie obciążać stropów, ściany wewnętrzne warto wykonywać z lżejszych materiałów, takich jak beton komórkowy. Ze względu na swoją niewielką masę bloczki z betonu komórkowego są chętnie wykorzystywane również podczas prac modernizacyjnych i remontowych w starych budynkach. – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica wyjaśnia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica
Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica
Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama