reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Uszkodzenia w ścianach to codzienność w każdym domu. Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach. Każdą z tych usterek możesz naprawić samodzielnie. Dowiedz się, jak wypełnić ubytki w ścianach.

Przy naprawianie ubytków w ścianach, jak przy większości prac remontowych, niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Najdroższe farby nie pomogą, gdy ściana nie zostanie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Jest to najmniej wdzięczny etap prac, ale od staranności jego wykonania zależy końcowy efekt.

Pęknięcia i ubytki w ścianach

Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie okolic miejsca uszkodzenia. Czyszczenie to dokładne oskrobanie i usunięcie farby. Dobrze jest też usunąć wierzchnią warstwę tynku. To sprawi, że pomimo nałożenia gipsu i zatopienia w nim siateczki, powierzchnia ściany nadal będzie stosunkowo równa. Po takim zastosowaniu nie powinno być żadnych wypukłości wystających poza jej lico.

Do skrobania możesz użyć ostrego końca szpachelki. Za pomocą dłuta lub śrubokręta powiększ pęknięcie. Dzięki temu potem łatwiej będzie dokładnie wypełnić szczelinę gipsem.

Odsłonięte już podłoże należy gruntować emulsją, używając do tego pędzla. Gdy unigrunt przeniknie w głąb podłoża, wzmacniając je przy tym, chłonność podłoża się zmniejszy. Należy odczekać aż emulsja wyschnie, potem można przystąpić do wypełniania szczeliny gipsem.

Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku

Żeby wypełnienie było trwałe, masę nakładamy dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie. Potem nakładamy warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca, zapobiegającą ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak, by pozostawała całkowicie niewidoczna. Gdy stwierdzimy, że gips w pełni wysechł, wstępnie wyrównujemy naprawianą powierzchnię. Większe nierówności zdzieramy szpachelką, do wyrównania zaś posłuży nam papier ścierny gruboziarnisty.

Łatanie dziur w ścianach

Po usunięciu wszystkich elementów, takich jak gwoździe czy kołki po półkach, które przeszkadzałyby nam w dalszej naprawie ścian, przystępujemy do wypełniania otworów. Jeśli w grę wchodzą drobne naprawy, możemy oszczędzić sobie gruntowania unigruntem. Wystarczy, że w tych miejscach zwilżymy ścianę wodą. Otwory szczelnie wypełniamy, wciskając w nie gips budowlany.

Ostatni szlif

Nawet jeśli naprawy, których dokonaliśmy, były niewielkie, nie pozostały one bez wpływu na wygląd ściany. Miejsca, gdzie nałożyliśmy gips budowlany różnią się kolorem od reszty powierzchni. Powierzchnię tę należy najpierw wytrzeć i wyrównać papierem ściernym, a następnie pomalować. Jednak do samej czynności malowania warto przystąpić dobę po całym procesie gipsowania tak, by mieć pewność, że powierzchnia, na którą nakładamy farbę jest sucha. 

Zobacz także: Jak przygotować ścianę do malowania?

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Użytkowanie lokalu powoduje, że  w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.
Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama