| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Mieszkania z wielkiej płyty były budowane w dwóch systemach - otwartym i zamkniętym. System zamknięty to taki, w którym niemal każda ściana jest konstrukcyjna - wówczas bardzo trudno zmienić położenie takich ścian. Drugi to system otwarty. Charakteryzuje się tym, że mieszkania są większe, a ich układ jest bardziej urozmaicony. Taki typ mieszkania jest też łatwiejszy w przebudowie, ponieważ ścianki działowe są wykonane z cegły. A system otwarty “rama H”, jest wypełniany cegłami lub pustakami. W budynkach wzniesionych w tej technologii nie występują ściany nośne, co umożliwia praktycznie dowolną aranżację wnętrz.

Zobacz także: Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Nie rozpędzajmy się jednak! Zanim weźmiemy narzędzia do ręki koniecznie musimy udać się do naszej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Tam umówimy się na wizytę inspektora budowlanego, który stwierdzi, czy wskazane przez nas ściany nadają się do ewentualnej przebudowy lub zupełnej rozbiórki.

Zobacz także: Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?

Jeżeli będziemy mieli wątpliwości dotyczące strony prawnej naszych remontowych planów, możemy zajrzeć do prawa budowlanego. Określa ono w jakich przypadkach wystarczy zgłoszenie dotyczące remontu, a na jakie prace remontowe wymagane będzie pozwolenie.

Jeśli mamy wątpliwości, odnośnie planowanego remontu udajmy się o rade do urzędu gminy, powiatu, bądź dzielnicy.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeżeli będziemy mieli wątpliwości dotyczące strony prawnej naszych remontowych planów, możemy zajrzeć do prawa budowlanego.
Jeżeli będziemy mieli wątpliwości dotyczące strony prawnej naszych remontowych planów, możemy zajrzeć do prawa budowlanego.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK