| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Renowacja okien drewnianych – krok po kroku

Renowacja okien drewnianych – krok po kroku


Okna drewniane, może się wydawać, że są wypierane z rynku przez okna plastikowe nie wymagające konserwacji. Okna drewniane jednak mają większą izolacyjność ciepła i poprawiają estetykę domu. Drewno jednak potrzebuje pielęgnacji. Stare okna drewniane trzeba co jakiś czas odnawiać pokrywając powłoką malarską. Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji okna będą nam służyły dłużej i lepiej.

W celu ograniczenia ilości prac związanych z renowacją okna drewniane powinno się okresowo konserwować przez zabezpieczenia drewnianej powłoki specjalnymi preparatami. Czasami jednak właściciele nie przywiązują do tego wagi i po kilku latach mogłoby się wydawać, że okna nadają się jedynie do wymiany. Należy się jednak zastanowić, czy pod warstwą starej farby olejnej nie kryje się solidna rama drewniana i przy mniejszej ilości nakładu pieniędzy można mieć ładne i trwałe okna.

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy skrzydła okienne zdjąć z zawiasów i ułożyć stabilnie na przygotowanych podporach. Okolice okien należy przykryć grubą folią malarską by uchronić sąsiednie przedmioty przed zabrudzeniem. Nowych powłok malarskich nie można kłaść na stare warstwy farby czy oleju. Starą farbę najlepiej jest usuwać szlifierką czy palnikiem, należy jednak pamiętać o ostrożności przy pracy bo każda nieuwaga może doprowadzić do uszkodzenia szyby. Po usunięciu starych warstw farby możemy w jednoznaczny sposób określić w jakim stanie jest rama okienna. Ubytki można uzupełnić specjalną szpachlą okienną, którą po zastygnięciu można wygładzić papierem ściernym. Większe ubytki można uzupełnić dodatkowym kawałkiem drewna. 

Należy również usunąć stary kit, czyli materiał uszczelniający połączenie szyby z ramą okienną, stosowany powszechnie jeszcze kilka lat temu. Teraz są bardziej trwałe i estetyczne materiały. W miejscu kitu najlepiej jest nałożyć akryl, gdyż da się go malować farbą, w przeciwieństwie do silikonu. Akryl należy starannie nakładać na oczyszczone z tłuszczu i kurzu szyby, najlepiej palcem zwilżonym wodą. Przed nakładaniem farby należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem uszczelki i inne elementy wyposażenia okien. Dopiero tak wyczyszczone i przygotowane okna można pokrywać farbą lub lakierem. Należy pamiętać, że powłoki z lakierów przezroczystych należy odnawiać co 2–5 lat, zaś z farb kryjących co 5–8 lat.

Przy renowacji okien drewnianych naszej uwadze nie powinny uciec zawiasy i mocowania. Ich prawidłowe osadzenie w ramie da stabilność i szczelność okien. Zawiasy można całe wymienić na nowe lub tylko elementy ich mocowania, czyli śruby i wkręty. Zawiasy należy zakonserwować olejem lub specjalnym preparatem polecanym przez producentów okien.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji okna będą nam służyły dłużej i lepiej.
Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji okna będą nam służyły dłużej i lepiej.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »