| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Poddasze > Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Konstrukcja ścian i podłogi

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej podłogi czy ścian, należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nośność pozwala, można na poddaszu wylać samopoziomujący podkład podłogowy. Te gotowe, suche mieszanki, po wymieszaniu z wodą nadają się jako podkład pod terakotę czy wykładzinę. Wylewa się je na podłoże oczyszczone z luźnych elementów: kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, użyteczny będzie preparat gruntujący, który dobrze wzmocni podłoże. Miejsca narażone na działanie wody należy zaimpregnować wodoszczelną folią elastyczną w płynie, nakładaną za pomocą pędzla. Ścianki działowe przenoszą na strop i ściany nośne jedynie własny ciężar, dlatego ich stawianie nie wymaga raczej dodatkowych wyliczeń  konstrukcyjnych. Materiał trzeba tak dobrać, by ścianka działowa mogła spełniać swe funkcje: by na przykład możliwe było umocowanie na niej szafki lub innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto też tak zaprojektować ścianki, by maksymalnie chroniły przed przenikaniem dźwięków. Jako ścianki działowe na poddaszach dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe, obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo – włóknowymi. Możliwe są też, przy akceptacji ekspertów, ścianki murowane – z cegły lub z pustaków klasycznych bądź szklanych.

Zobacz także:  Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Poddasze a przepisy budowlane

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane, określające wysokość pomieszczeń mieszkalnych. Średnia wysokość dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały, to 2.5 m. (za wyjątkiem części pod skosami). Dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę, wymagana wysokość to 1,9 m. W ciągach komunikacyjnych zaś wysokość pod elementami konstrukcyjnymi musi wynosić co najmniej 2 m. Dzieląc przestrzeń ściankami trzeba zadbać o to, by światło dzienne docierało do każdego z pomieszczeń. Jeśli więc na naszym poddaszu jest tylko jedno okno, ścianki działowe nie powinny być wyższe niż 1,5 m. O takich zasadach radzi pamiętać specjalista z Grupy Atlas, Jacek Ciasnocha.

Źródło: ATLAS

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Fot. Atlas
Przed przebudową poddasza konieczne będzie sprawdzenie jego możliwości konstrukcyjnych. Fot. Atlas

Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane. Fot. Atlas
Przy adoptowaniu poddasza musimy brać pod uwagę przepisy budowlane. Fot. Atlas

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas
Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Fot. Atlas

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK