| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Narzędzia > Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak dobrze wywiercić otwór? Przede wszystkim należy posiadać dobre i sprawne narzędzia. W zależności jakie prace chcemy wykonywać powinniśmy rozważyć czy przyda nam się wiertarko-wkrętarka czy młot udarowo-obrotowy. Istotne są również wiertła, które powinniśmy dobierać pod katem tego, w jakim materiale zamierzamy wywiercić otwór. Zobacz poradnik - jak wiercić poprawnie.

Fot. Bosch

Do samodzielnego wykonywania prac niezbędne są przede wszystkim dobre narzędzia i elektronarzędzia. W każdym domu nie może zabraknąć wiertarko-wkrętarki lub młota udarowo-obrotowego. Wiele osób ma dylemat, które z nich wybrać. Wszystko zależy od tego, do czego i jak często chcemy ich używać.

Na co dzień w domu przyda się – wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, jest narzędziem do wiercenia, rozwiercania bądź pogłębiania otworów, a także wkręcenia wkrętów, by skręcić np. meble. To urządzenie, przydatne w codziennych, drobnych remontach, powinno się znaleźć w każdym schowku z narzędziami. Bosch stworzył linię zieloną akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, które idealnie nadają się do użytku domowego – są poręczne i wydajne, więc praca z nimi jest bardzo łatwa.

– Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać wiertarko-wkrętarki z udarem lub wiertarki udarowe, które mają większą wydajność, więc sprawdzą się w przypadku tych, którzy często wiercą w ścianach – radzi Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Planujesz duży remont – przyda ci się młot udarowo-obrotowy

Do prac wymagających wiercenia otworów w betonie czy cegle przydadzą się natomiast młoty udarowo-obrotowe. Przy użyciu młotów udarowo-obrotowych można też wydajnie podkuwać. Ich skumulowana moc szybko i bez problemu przezwycięży opór każdego materiału – niezależnie od siły nacisku wywieranej na narzędzie!

Gdy już zdecydujemy się na elektronarzędzie, musimy jeszcze wybrać odpowiednie do danej pracy i materiału wiertło.

Piórkowe wiertła służą do wiercenia w drewnie, koronowe – do wykonywania otworów o stosunkowo dużych średnicach, a np. wiertła widiowe – do wiercenia w betonie. Do codziennych prac można wybrać także wiertła wielozadaniowe, które sprawdzą się przy wierceniu w murze, płytkach, drewnie, cienkim metalu oraz lekkim betonie. To też optymalny wybór przy wierceniu materiałów wielowarstwowych – tłumaczy Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Należy pamiętać o prawidłowym zamocowaniu wiertła i zwróceniu szczególnej uwagi na oś wiercenia, czyli trzymanie narzędzia w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Zapobiegnie to ewentualnym odchyłom wiertła na boki przy wykonywanej pracy. Ważne jest również dostosowanie prędkości wiercenia i siły nacisku elektronarzędzia. W przypadku młotów udarowo-obrotowych nacisk jest zbędny, ponieważ system udarowy sam wytwarza odpowiednią siłę do przewiercenia się przez materiał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »