| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Dach > Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Dach podczas zimy przechodzi prawdziwy test swojej wytrzymałości. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, powinniśmy wykonać sezonowy przegląd dachu i o ile zajdzie taka potrzeba, naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę?

Przegląd rynien

Aby rynny długo spełniały swoje zadanie powinny być szczelne i drożne. Sprawdzanie stanu orynnowania najlepiej rozpocząć zaraz po pierwszych roztopach. Śnieg i lód zalegający w rynnach w czasie zimy mógł spowodować ich uszkodzenia, które z czasem mogą przyczynić się do złego funkcjonowania całego systemu. Podczas kontroli, warto sprawdzić również newralgiczne miejscach, pod kątem tego czy nie nazbierały się w nich  różne zanieczyszczenia, które mogą ograniczyć przepustowość orynnowania.

Zobacz także: Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Te prace możemy wykonać samodzielnie

Niektóre czynności związane z konserwacją dachu możemy wykonać samodzielnie. Np. błoto, które osadza się na ściankach rynien – można usunąć samodzielnie. Najlepiej zrobić to wodą pod ciśnieniem, uprzednio wymiatając z rynien wszystkie zanieczyszczenia np. szczotką.

Usuwanie zanieczyszczeń powinniśmy przeprowadzić skrupulatnie, unikając używania ostrych narzędzi, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowaniamówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński.

Niektóre systemy rynnowe wyposażone są w tzw. czyszczaki czyli specjalne koszyczki zapobiegające zapchaniu rur spustowych. Jeśli nasze orynnowanie posiada tego rodzaju osprzęt, wystarczy wyjąć koszyczki i je oczyścić.

Warto też skontrolować szczelność orynnowania. Podczas zimy mróz mógł uszkodzić połączenia poszczególnych elementów systemu, w wyniku czego rynny mogą okazać się nieszczelne. To, czy system jest szczelny czy nie można sprawdzić w bardzo prosty sposób – wystarczy wlać wodę do rur uprzednio zatykając wylewkę. Jeśli okaże się, że system jest nie szczelny, drobne defekty będzie można naprawić za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Na większe lepiej założyć specjalne złączki uszczelniające.

Zanim przystąpimy do naprawy rynien, dobrze jest przygotować sobie wcześniej wszystkie elementy, które będą wymagać naprawy. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, w pierwszej kolejności wszystko wyczyśćmy i dopiero po tym zabezpieczmy np. warstwą lakieru zaprawkowego.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Źródło: Blachy Pruszyński/ jz

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK