reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik

Ściana kolankowa, a aranżacja poddasza. Poradnik

Umiejętne urządzenie poddasza nie jest rzeczą łatwą, aranżacja poddasza wymaga bowiem większej kreatywności i zmysłu przestrzennego niż reszta kondygnacji. Elementem, który może utrudniać urządzenie poddasza - jest dach. Aby ułatwić sobie zadanie – warto już na etapie budowy zastanowić się jak chcemy, aby wyglądało nasze poddasze.

Czym jest ścianka kolankowa?

Pierwszy i podstawowy problem pojawia się już na etapie definicji. Ścianka kolankowa  wbrew powszechnie funkcjonującemu wyjaśnieniu nie jest to dowolna ścianka ograniczająca przestrzeń pod skosem dachu, ale ściana konstrukcyjna nad wieńcem stropowym, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Natomiast powszechnie nazywana „ścianką kolankową” ścianka działowa ograniczająca przestrzeń pod połacią dachu – to po prostu ścianka działowa...

zobacz: Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie poddasza jest więc rzeczywiście wykończenie ścianki kolankowej. Niesie to jednak za sobą z reguły kilka konsekwencji.

1 - Ścianka kolankowa wykończona płytą MFP (odnośnik do odcinka o wykańczaniu poddasza)

2 - Przestrzeń o wysokości poniżej 75cm jest w zasadzie nieużyteczna.

3 - Przestrzeń o wysokości między 75 a 190cm można wykorzystać do ustawienia tam mebli, trudno jednak korzystać z niej jak z pełnowartościowej powierzchni mieszkania.

4 - Zależnie od kąta nachylenia połaci dachowej powierzchnia o wysokości nie przekraczającej 75 i 190cm może być różna przy tej samej powierzchni podłogi.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu pionowych przegród o wysokości umożliwiającej ich wykorzystanie – należy dobudować dodatkową ściankę działową równoległą do ścianki kolankowej. Jej wysokość będzie wynikać z odległości od ściany zewnętrznej.

Warto ją rozważyć analizując na przykład ustawienie przy niej biurka. Na rysunku powyżej wariant „minimum”, czyli ścianka o wysokości 75cm.

1 - Typowe biurko ma wysokość 75cm i szerokość 80cm – można je więc dosunąć do ściany.

2 - Przy takim ustawieniu tylny fragment blatu pozostanie nie wykorzystany – jest nad nim po prostu za nisko.

3 - Wysokość nad przednią krawędzią blatu przy kącie nachylenia dachu 35º wynosi około 60cm – praca przy tak usytuowanym biurku nie będzie więc zbyt komfortowa.

4 - Wysokość 190cm zostaje osiągnięta w odległości 80cm od przedniej krawędzi biurka – dorosły człowiek przeciętnego wzrostu nie będzie więc w stanie do niego komfortowo podejść.

zobacz: Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie „wariant optimum” - czyli ścianka o wysokości 115cm.

1 - Nad blatem biurka przy jego tylnej krawędzi pozostaje 40cm wolnej przestrzeni – zmieści się tam laptop czy lampka do pracy.

2 - Przy kącie nachylenia dachu 35º wysokość nad przednią krawędzią blatu wynosi około 1m

3 - Wysokość pomieszczenia równa 190cm zostaje osiągnięta w odległości 20cm od przedniej krawędzi blatu – człowiek o wzroście 180cm może więc swobodnie do niego podejść i zająć miejsce na krześle.

4 - Przestrzeń za ścianką działową z płyty MFP doskonale nadaje się do zabudowania w niej szaf lub szuflad.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama