REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6. sposobów na optyczne powiększenie mieszkania

REKLAMA

Mieszkanie można "powiększyć" na kilka sposobów. Możne np. wyburzyć ścianę, pomalować pomieszczenia na jasny kolor, zamontować prysznic zamiast wanny lub, o ile jest taka możliwość - zbudować antresolę.


REKLAMA

  1. Pozbądź się zbędnych ścian

Ściany ograniczają mieszkanie nie tylko optycznie, ale i fizycznie. Na sztywno wyznaczają granice pomiędzy pomieszczeniami i nie pozwalają na swobodne żonglowanie miejscem w zależności od potrzeb domowników. Najłatwiejszym sposobem jest pozbycie się ścian oddzielających kuchnię i jadalnię od salonu. Zabieg taki z jednej strony znacząco poprawi przestrzenność naszego wnętrza, z drugiej zaś pozwoli elastycznie gospodarować powierzchnią, bo w miejscu dotychczasowej ściany można postawić na przykład stół. Jeśli ktoś woli jednak mieć ścianę, to zrezygnować można choćby z drzwi. Szerokie przejście również wiele da jeśli chodzi o optyczne wrażenia, a przy okazji ułatwi komunikację w mieszkaniu, a jednocześnie zniknie kwestia drzwi, które potrzebują sporo przestrzeni by móc się otwierać i zamykać.

  1. Rozjaśnij pomieszczenia

Światło optycznie powiększa przestrzeń, warto więc zrobić wszystko, by było go w domu jak najwięcej. Z jednej strony warto zoptymalizować dostęp światła dziennego, a z drugiej istotny jest odpowiedni dobór kolorów na ścianach, suficie i podłodze. Z kolei aranżując sztuczne oświetlenie nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu zarówno oświetlenie ogólnego, jak i punktowego, które skoncentruje się na konkretnych miejscach w pokoju. Na większości ścian sprawdzą się np. ciepłe odcienie bieli czy błękitu. Duże znaczenie ma też dobór listew podłogowych. Nie powinny one być w odcieniu podłogi, lepiej zdecydować się na listwy podobne do ściany lub jaśniejsze. Swoje zrobi też umiejętne zamocowanie luster, które dodadzą pomieszczeniu przestrzeni i głębi. Tę samą funkcję pełnić mogą jasne fronty np. na drzwiach kuchennych.

  1. Wykorzystaj wielofunkcyjność

W niewielkim mieszkaniu potrzebne są innowacyjne pomysły. Nie każdy sprawdzi się we wszystkich przypadkach, ale łączenie funkcji pewnych sprzętów, czy nieszablonowe rozwiązania powinny pomóc zaoszczędzić przestrzeń. Poszukiwania można rozpocząć od łazienki – aranżując np. prysznic bez kabiny. Trzeba wówczas tak wykonać podłogę, by woda miała gdzie spływać. Dzięki temu w momencie gdy nikt nie korzysta z prysznica, przestrzeń będzie można swobodnie wykorzystywać. W innych pomieszczeniach z kolei dobrze sprawdzać mogą się wielofunkcyjne meble, np. rozkładany stół, rozkładane z szafy łóżko, które ma jeszcze wbudowane biurko czy pufy mieszczące się pod ławą, które nieużywane nie będą zajmowały przestrzeni.

  1. Idź w górę

Nie w każdym mieszkaniu da się zbudować antresolę, ale tam gdzie jest to możliwe, warto o takim rozwiązaniu pomyśleć, bo choć nie da się tam zrobić wszystkiego, to sypialnia, miejsce do pracy czy skrytka na rzeczy, będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak piętrowe łóżka w pokoju dziecięcym – nie dość, że zajmuje to mniej miejsca, to jeszcze dla dzieci może być atrakcją samo w sobie. Przy okazji budowy antresoli warto jednak pamiętać, by zapewnić dopływ światła dziennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Utrzymaj porządek

Na koniec rada zdawałoby się oczywista, ale jednak tak rzadko stosowana: tylko uporządkowane wnętrze może wyglądać przestrzennie. Nawet nie wiadomo jak duży pokój nie będzie wyglądał dobrze, jeśli go zagracimy. I nie chodzi tu tylko o kurz czy porozkładane wszędzie rzeczy, ale nawet zbyt duża ilość mebli czy ozdób bardzo źle wpływa na postrzeganie przestrzeni w pokoju. Nie pomaga też zasłonięcie podłogi np. zajmującym całą powierzchnię dywanem.

  1. Zorganizuj się i swoje mieszkanie

W utrzymaniu porządku pomóc może selektywne wywożenie części zbędnych rzeczy. Chodzi np. o niepotrzebny w danym czasie sprzęt sportowy (narty przydają się tylko zimą, z kolei z roweru większość osób zimą nie korzysta), ubrania itd. Takie rzeczy można wynieść do piwnicy, a w przypadku jej braku, wywieźć do znajomych lub rodziny. W niektórych miastach pojawiają się też już firmy oferujące przestrzeń magazynową do przechowywania czasowo zbędnych przedmiotów. Miesięcznie za miejsce na 100-litrowe pudło zapłacimy około 10 zł. Warto też pamiętać o ważnej rzeczy przy przetrzymywaniu kurtek czy kołder i poduszek – duża część zajmowanej przez nie przestrzeni jest pusta, można więc kupić próżniowe worki, z których odkurzaczem odsysa się powietrze, dzięki czemu możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca.

Zobacz także: Wykończenie ścian w kuchni. ZDJĘCIA

Marcin Krasoń - Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA