REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

 CEKOL
Producent chemii budowlanej.

REKLAMA

Planując adaptację poddasza do celów mieszkalnych trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać np. jak wykończyć ściany w stanie surowym. Jaki tynk położyć na nieotynkowane ściany na poddaszu – radzi ekspert CEKOL.

Wykończenie ścian na poddaszu: tynk gipsowy lub cementowo-wapienny

Do ręcznego otynkowania surowych ścian możemy zastosować tynk gipsowy lub tynk cementowo-wapienny. Zastosowanie tynku gipsowego spowoduje, że ściany będą odznaczały się dużą gładkością bezpośrednio po wykonaniu. Po związaniu i wyschnięciu tynku ściana nadaje się bezpośrednio do malowania nie wymaga też żadnych dodatkowych zabiegów o ile tylko tynk zostanie prawidłowo wykonany.

REKLAMA

Powierzchnia tynku cementowo-wapiennego po wyschnięciu i związaniu powierzchni, nie odznacza się taką gładkością jak tynków gipsowych i przed malowaniem wymaga dodatkowo użycia gładzi gipsowej lub cementowej.

Zanim rozpoczniemy tynkowanie

REKLAMA

Przed tynkowaniem, powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Musi być ona oczyszczona z kurzu i wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Jeżeli zdecydujemy się na tynk gipsowy powierzchnia musi być zagruntowana emulsją gruntującą.

 Jeśli nakładany będzie tynk cementowo-wapienny powierzchnię ściany należy zwilżyć wodą, chyba że podłoże jest słabe i silnie chłonie wodę wtedy również należy zastosować emulsję gruntującą.

Przygotowanie tynku – od wymieszania do malowania

W celu przygotowania tynku należy zawartość opakowania wsypać do odmierzonej ilości czystej zimnej wody wg proporcji umieszczonych na opakowaniu i dokładnie wymieszać. Tynk powinniśmy nakładać ręcznie równą warstwą na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Optymalna grubość nakładanej warstwy to ok. 10 mm, warstwa może być też  grubsza lub cieńsza. Po nałożeniu tynku należy go wstępnie wyrównać za pomocą łaty aluminiowej. Po częściowym stwardnieniu tynku należy wyrównać powierzchnię ścian i kątów. W końcowej fazie twardnienia tynku powierzchnię należy zrosić wodą, zatrzeć ją pacą gąbkowa w celu wyciągnięcia "mleczka", a następnie wygładzić za pomocą stalowej nierdzewnej pacy. Po związaniu i wyschnięciu powierzchnia nadaje się do malowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Wykonanie obrzutki

Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nie przekraczającej 3–4 mm na ścianach i 4 mm na suficie.

2.Wykonanie narzutu

Narzut stanowi druga warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8–15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty.

3. Wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku

Wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packa drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.

Ochrona tynku przed działaniem czynników atmosferycznych

Świeży tynk należy chronić przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz zbyt szybkim wysychaniem. Po związaniu i wyschnięciu tynku w celu uzyskania bardzo gładkiej powierzchni możemy na jego powierzchni zastosować gipsową masę szpachlową lub gładź cementową. Przed zastosowaniem gipsowej masy szpachlowej lub gładzi cementowej powierzchnie tynku należy zagruntować emulsją gruntującą.

Zobacz także:  Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Zobacz także:  Ściany i stropy

Zobacz także:  Remont

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA