reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Planując adaptację poddasza do celów mieszkalnych trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać np. jak wykończyć ściany w stanie surowym. Jaki tynk położyć na nieotynkowane ściany na poddaszu – radzi ekspert CEKOL.

Wykończenie ścian na poddaszu: tynk gipsowy lub cementowo-wapienny

Do ręcznego otynkowania surowych ścian możemy zastosować tynk gipsowy lub tynk cementowo-wapienny. Zastosowanie tynku gipsowego spowoduje, że ściany będą odznaczały się dużą gładkością bezpośrednio po wykonaniu. Po związaniu i wyschnięciu tynku ściana nadaje się bezpośrednio do malowania nie wymaga też żadnych dodatkowych zabiegów o ile tylko tynk zostanie prawidłowo wykonany.

Powierzchnia tynku cementowo-wapiennego po wyschnięciu i związaniu powierzchni, nie odznacza się taką gładkością jak tynków gipsowych i przed malowaniem wymaga dodatkowo użycia gładzi gipsowej lub cementowej.

Zanim rozpoczniemy tynkowanie

Przed tynkowaniem, powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Musi być ona oczyszczona z kurzu i wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Jeżeli zdecydujemy się na tynk gipsowy powierzchnia musi być zagruntowana emulsją gruntującą.

 Jeśli nakładany będzie tynk cementowo-wapienny powierzchnię ściany należy zwilżyć wodą, chyba że podłoże jest słabe i silnie chłonie wodę wtedy również należy zastosować emulsję gruntującą.

Przygotowanie tynku – od wymieszania do malowania

W celu przygotowania tynku należy zawartość opakowania wsypać do odmierzonej ilości czystej zimnej wody wg proporcji umieszczonych na opakowaniu i dokładnie wymieszać. Tynk powinniśmy nakładać ręcznie równą warstwą na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Optymalna grubość nakładanej warstwy to ok. 10 mm, warstwa może być też  grubsza lub cieńsza. Po nałożeniu tynku należy go wstępnie wyrównać za pomocą łaty aluminiowej. Po częściowym stwardnieniu tynku należy wyrównać powierzchnię ścian i kątów. W końcowej fazie twardnienia tynku powierzchnię należy zrosić wodą, zatrzeć ją pacą gąbkowa w celu wyciągnięcia "mleczka", a następnie wygładzić za pomocą stalowej nierdzewnej pacy. Po związaniu i wyschnięciu powierzchnia nadaje się do malowania.

1. Wykonanie obrzutki

Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nie przekraczającej 3–4 mm na ścianach i 4 mm na suficie.

2.Wykonanie narzutu

Narzut stanowi druga warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8–15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty.

3. Wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku

Wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packa drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.

Ochrona tynku przed działaniem czynników atmosferycznych

Świeży tynk należy chronić przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz zbyt szybkim wysychaniem. Po związaniu i wyschnięciu tynku w celu uzyskania bardzo gładkiej powierzchni możemy na jego powierzchni zastosować gipsową masę szpachlową lub gładź cementową. Przed zastosowaniem gipsowej masy szpachlowej lub gładzi cementowej powierzchnie tynku należy zagruntować emulsją gruntującą.

Zobacz także:  Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Zobacz także:  Ściany i stropy

Zobacz także:  Remont

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama