reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Adaptację poddasza do celów mieszkalnych to dodatkowa przestrzeń mieszkalna, a także okazja, aby sprawdzić stan techniczny dachu. Podczas aranżacji poddasza, może bowiem okazać się, że źle wykonany dach generuje duże straty energii. Jak poprawnie zaadaptować poddasze na przestrzeń mieszkalną? Jakich formalności należy dopełnić? Na co zwracać uwagę? – radzą eksperci Velux, Rockwool i Osram.

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna, szczelny i ciepły dach oraz więcej światła dziennego to najważniejsze korzyści, jakie zyskujemy na adaptacji poddasza. Decyduje się na nią coraz więcej osób, ponieważ dzięki adaptacji możemy istotnie poprawić swoje warunki mieszkaniowe i standard energetyczny domu.

Od czego rozpocząć adaptację poddasza?

Planując adaptację poddasza należy przemyśleć swoje oczekiwania, a także zakres prac oraz sporządzenie kosztorysu. Powinniśmy sprawdzić, czy wysokość poddasza jest odpowiednia (minimum 2–2,5 m). Również na samym początku powinniśmy zdecydować, czy chcemy aby na poddaszu znajdowała się również kuchnia i łazienka? Musimy ustalić jakie media musimy doprowadzić na poddasze, a także czy będziemy kłaść nową podłogę, czy odnawiać tę, która jest? Warto też zasięgnąć opinii dekarza i poprosić go o sprawdzenie stanu konstrukcji dachu.Poprośmy go, aby określił co wymaga ewentualnej naprawy i co należy wymienić. Warto skontrolować też instalację elektryczną w budynku. Sprawdźmy w jakim jest stanie, czy można do niej podłączyć nowe pomieszczenia na poddaszu i czy nie spowoduje to przeciążenia. Kiedy przemyślimy już całą koncepcję modernizacji – spiszmy zakres i harmonogram prac, sporządźmy kosztorys, odłóżmy niezbędny budżet, a także załatwmy w urzędzie wszystkie formalności i wymagane pozwolenia.

Fot. Velux

Aranżacja poddasza – załatwienie formalności

Planując aranżację poddasza sprawdźmy jakie pozwolenia musimy otrzymać, aby móc przeprowadzić remont zgodnie z lokalnymi przepisami. Na pewno niezbędna będzie zgoda właściciela budynku, wspólnoty lub administracji – pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania poddasza oraz zgoda na zaplanowane prace remontowe.

Bywa, że adaptacja poddasza wymaga modyfikacji konstrukcji dachu oraz instalacji okien połaciowych. W takiej sytuacji potrzebne jest pozwolenie na budowę. W sytuacji gdy prace dotyczą poddasza w budynku zabytkowym, konieczna jest również zgoda konserwatora zabytków. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a następnie sporządzić projekt architektoniczno-budowlany i dołączyć do niego inne wymagane przez lokalny urząd zezwolenia oraz uzgodnienia. Wszystkie dokumenty składa się w urzędzie – w  starostwie powiatowym, które to ma na ich rozpatrzenie maks. 30 dni. Jeśli urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane. Przed ich rozpoczęciem warto jeszcze rozważyć zatrudnienie kierownika budowy, a w szczególnych przypadkach, również inspektora nadzoru inwestorskiego. Po zakończeniu prac powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz zgłosić lokal lub zmianę powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. W sądzie rejonowym dla nowego lokalu powinniśmy założyć księgę wieczystą lub zgłosić zmianę do księgi, jeśli poddasze jest częścią istniejącego lokalu.

Zobacz także: Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

Fot. Velux

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama