REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno domu do remontu - czy warto?

Kupno domu do remontu - czy warto?
Kupno domu do remontu - czy warto?

REKLAMA

REKLAMA

Budynek kupowany na rynku wtórnym, nawet jeśli wymaga remontu, może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oceny stanu nieruchomości. Co ważne, na prace termomodernizacyjne domu, można uzyskać dotacje lub ulgę termomodernizacyjną.

Wybór i kupno posesji oraz budowa na niej domu często przytłacza ogromem prac oraz koniecznych do przeprowadzenia formalności. Nie zawsze umiemy sprecyzować nasze potrzeby, wizję przyszłego budynku, przewidzieć zmiany jakie na przestrzeni lat będą zachodzić w najbliższym otoczeniu działki. Dużo łatwiej wówczas wybrać nieruchomość, która jest już dobrze osadzona w krajobrazie i okolicznych zabudowaniach, gwarantujących względną niezmienność otoczenia. Możliwość obejrzenia z bliska budynku, realny obraz powierzchni mieszkalnej i przestrzeni rekreacyjnej, ułatwią nam podjęcie decyzji o wyborze przyszłego domu dla naszej rodziny.

REKLAMA

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co potrzeba?

Kupując nieruchomość z drugiej ręki możemy stać się właścicielem stylowego budynku z historią, takiego jak choćby romantyczny dworek polski, czy chętnie dziś poddawany przebudowom modernistyczny dom „kostka”. Wybór stylu architektury warto połączyć z analizą użyteczności wnętrza, doborem wielkości powierzchni mieszkalnej do naszych potrzeb, a nawet oceną możliwości aranżacyjnych, jakie ona oferuje. Inaczej bowiem urządza się pomieszczenia o prostych ścianach, inaczej pod skosami. Jeśli lubimy wnętrza pod dwuspadowym dachem, pamiętajmy, że w wielu starych domach strych nie był zaadaptowany do warunków mieszkalnych. Warto wówczas zaplanować dostosowanie poddasza, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia użytkowa budynku.

Trzeba sprawdzić stan prawny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy posesja, na której stoi nieruchomość, ze względu na swoją lokalizację, może już sama w sobie prezentować dużą wartość. Warto wziąć to pod uwagę planując kupno starego domu. Oceniając stan nieruchomości, najlepiej jest zacząć od sprawdzenia stanu prawnego, czyli księgi wieczystej, z której dowiemy się, czy działka nie ma większej liczby właścicieli, niż informuje sprzedawca oraz czy jej hipoteka nie jest obciążona. Z kolei na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprawdzimy, czy okoliczne tereny nie zostały przewidziane pod dużą inwestycję, której nie zamierzamy stać się sąsiadami. Tu też znajdziemy informacje o strefach objętych ochroną środowiskową, co może uniemożliwić ewentualną rozbudowę domu.

... a także stan techniczny

Choć budynek może nas w pierwszej chwili zachwycić swym potencjałem, powinniśmy przeanalizować dokładnie jego stan techniczny. Przyjrzyjmy się elewacji, czy tynk nie jest mocno popękany i odspojony. Kilka drobnych rys nie powinno nas niepokoić. Z kolei liczne, głębokie oraz fragmentaryczne braki tynku, oznaczają konieczność jego wymiany oraz nieodzowne sprawdzenie stanu warstwy ocieplenia. Mogą też one świadczyć o ruchach murów fundamentowych. Zacieki na elewacji, wyraźnie związane z nieszczelnością rynien i rur spustowych, sugerują konieczność ich wymiany, która jest zabiegiem szybkim do przeprowadzenia. Natomiast nalot występujący w różnych miejscach na elewacji warto przeanalizować, choćby prostym sposobem. Jeśli próbka białawej substancji rozpuszcza się w szklance wody, najprawdopodobniej mamy do czynienia z niegroźnymi wysoleniami, które łatwo wypłuczemy z muru. Inne, nierozpuszczalne w płynie, mogą okazać się grzybnią. Wówczas niezbędna będzie konsultacja z mykologiem. Przyda się ona również, jeśli ściany od strony wnętrza budzą nasz niepokój lub w powietrzu unosi się zapach pleśni. Koniecznie sprawdźmy też na poddaszu, czy nie przecieka dach. Jego remont może wiązać się z poważniejszymi pracami.
Obserwując budynek z zewnątrz, oceńmy, czy cokół wokół domu nie jest zawilgocony. Może to źle świadczyć o izolacji fundamentów. Także stan stolarki okiennej i drzwiowej (w tym bramy garażowej), szybko dadzą nam wyobrażenie, czy konieczna będzie ich wymiana na ciepłe i nowoczesne produkty.

Ocieplenie

Jeżeli budynek był wzniesiony w popularnej w latach 60. i 70. technologii jednowarstwowej, ściany zewnętrzne będą potrzebowały prac ociepleniowych, związanych z termomodernizacją. Podobny scenariusz czeka domy z lat 80., które powstawały często z pustaków ceramicznych, żużlobetonowych lub z betonu komórkowego o słabych parametrach, dających niską izolacyjność termiczną. Dopiero w latach 90. wznoszono budynki w technologii dwu- i trójwarstwowej, choć najczęściej stosowano wówczas cienką warstwę ocieplenia, co powoduje, że standard energetyczny tych budynków i tak może być niski. Aby poznać właściwości termoizolacyjne budynku i zaplanować konieczne do przeprowadzenia prace związane z przyszłą energooszczędnością domu, potrzebna będzie ocena specjalisty.

Instalacje

W budynkach 10-cio czy 20-letnich dużo rzadziej niż w starszych konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej, hydraulicznej i grzewczej. Sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy przy domu znajduje się napowietrzne przyłącze zasilające nieruchomość. W takiej sytuacji trzeba będzie wymienić je na podziemne, aby możliwe było dostarczanie prądu o odpowiedniej mocy. Analizując instalację w budynku pamiętajmy, że standardem obecnie są trójżyłowe kable elektryczne. Jeśli takich nie ma, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana całej instalacji. Sprawdźmy też, czy rury hydrauliczne są nowszej generacji, czyli wykonane z tworzywa sztucznego, czy jeszcze ze stali. Najlepiej, jeśli woda dostarczana jest z wodociągu, a dom podłączony do kanalizacji miejskiej. Atutem budynku z drugiej ręki będzie też energooszczędny system ogrzewania. Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to podłączenie do sieci ciepłowniczej (lub jej możliwość). Nowoczesny kocioł na gaz również stanowi zaletę nieruchomości. Stare źródła ciepła, np. na paliwo stałe, takie jak węgiel, będą wymagały wymiany, co nie jest zabiegiem trudnym do przeprowadzenia.

Warto zapytać eksperta

REKLAMA

Nasza ocena stanu technicznego domu to tylko pierwszy krok do bardziej obiektywnej analizy. Przed decyzją kupna należy poradzić się ekspertów budowlanych. Ocenę energetyczną nieruchomości oraz wskazówki dotyczące koniecznych prac termomodernizacyjnych, by budynek stał się energooszczędny, da nam audyt energetyczny. To specjalistyczna ekspertyza umożliwiająca analizę zasadności remontu i wyboru do jego przeprowadzenia optymalnych rozwiązań. Ocena eksperta, czyli audytora energetycznego, będzie odpowiedzią na pytanie, czy dom warto kupić i czy nasza inwestycja się opłaci.

Choć decyzja o kupnie nieruchomości na rynku wtórnym bywa niełatwa ze względu na koszty remontu, dużym wsparciem będzie dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, które możemy otrzymać na prace termomodernizacyjne. W związku z remontem warto również ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA