| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Zrywanie tapety – krok po kroku

Zrywanie tapety – krok po kroku

W zależności od tego, jaki rodzaj tapety położony został na naszych ścianach, powinniśmy odpowiednio przygotować się do jej zerwania. Inaczej postąpimy w przypadku zwykłej tapety, inaczej w przypadku tapety zmywalnej lub winylowej. Jak bez problemu zerwać tapetę? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zrywania tapety?

Gdy nasza tapeta jest w dobrym stanie – nie odkleja się, nie ma dziur – możemy ją pomalować i w ten sposób odświeżyć wnętrze. Jeśli jednak nie wygląda ona najlepiej, zdecydujmy się na jej zerwanie. W zależności od tego, jakiego typu jest to tapeta, powinniśmy zastosować inne sposoby ułatwiające nam oderwanie starej okładziny.

Zrywanie tradycyjnej tapety

Tradycyjną tapetę łatwiej zerwiemy wtedy, gdy najpierw uda się nam ją namoczyć. W tym celu najlepiej zastosować ciepłą wodę z dodatkiem na przykład płynu do mycia naczyń lub płyn złuszczający aplikowany za pomocą gąbki albo rozpylacza. Należy kilkakrotnie namoczyć tapetę a następnie odczekać około 20 minut. Dopiero po tym czasie można spróbować oddzierać okładzinę przy pomocy metalowego skrobaka. Jeśli tapeta nie będzie chciała odchodzić, warto namoczyć ją ponownie. Pamiętajmy, że należy szczególnie uważać w okolicy gniazdek elektrycznych – lepiej w ogóle uniknąć namaczania tapety w tych miejscach. Gdy nie jest to możliwe, najpierw odłączmy prąd.

Zrywanie tapet zmywalnych i winylowych

Zanim zaczniemy namaczać tapetę zmywalną, musimy przebić nieprzepuszczalną warstwę zewnętrzną – tylko wtedy uda nam się zmiękczyć klej. W tym celu możemy użyć drucianej szczotki lub specjalnego dziurkacza do tapet, a dopiero później namoczyć tak jak tradycyjną tapetę. W przypadku tapety winylowej najpierw powinniśmy zerwać pierwszą winylową warstwę – najłatwiej to zrobić chwytając dwa dolne rogi i energicznie ciągnąc. Dopiero drugą papierową warstwę możemy namoczyć i zerwać ze ściany. Ewentualnie papier pozostały po tapecie winylowej da się potraktować jako papier do wyklejania ścian – wówczas wystarczy wyrównać całą powierzchnię przy pomocy papieru ściernego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »