| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Malowanie ścian: zasady nakładania farby

Malowanie ścian: zasady nakładania farby

Czysta i dobrze zagruntowana ściana to tylko połowa sukcesu malowania. Zanim zabierzemy się do nakładania farby na ścianę, powinniśmy dobrze dobrać narzędzia potrzebne do malowania, a także sprawdzić czy warunki jakie panują w otoczeniu są odpowiednie do tego by móc położyć farbę na ścianę.

Fot. Malfarb

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego remontu ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian: Dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których nierzadko zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Czy malować: wałkiem czy pędzlem?

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (takich, jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

  • krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni
  • średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
  • długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych

Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.  Mimo to nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach: Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy. – podpowiada ekspert marki Malfarb.

Zobacz także: Malowanie mieszkania – pomysłowo i z głową

Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Fot. Malfarb

Warunki odpowiednie do malowania

            Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25°C. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz?

Przygotowanie farby do malowania

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »