Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont łazienki – jeden na wiele lat

Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Fotolia
Remont łazienki najczęściej wiąże się z wyłączeniem jej z użytkowania na jakiś czas. Powoduje to określone trudności dla jej użytkowników, jest to też czas, w którym podejmujemy decyzje na temat tego, jak wykończyć łazienkę i jakich użyć do tego celu materiałów. Tylko wybierając dobre jakościowo materiały, będziemy mieć pewność, że remontu nie będziemy musieli powtarzać za jakiś czas.

Wybór płytek

Oczywistym faktem jest wybór glazury, który daje dużo radości na etapie projektowania wyglądu łazienki. Możemy dziś wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i kształtów płytek, co wręcz dla wielu inwestorów może stanowić problem i dlatego zwracają się oni do fachowców zajmujących się zawodowo projektowaniem. Mając wybrane płytki, dobierana jest zazwyczaj fuga, która dopełnia właściwy wygląd powierzchni płytek w całości. Wzorniki fug dają dziś możliwość przykładania kolejnych kolorów do płytek i w ten sposób ułatwiają podjęcie decyzji o rodzaju i kolorze wybranej fugi.

Zobacz także:  Łazienka w kolorze bieli i czerni

Zobacz także:  Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Zobacz także:  Co wybrać: duże płytki czy mozaikę?

Aby położyć płytki, podczas wykonywania remontu łazienki, może okazać się, że będziemy musieli wyrównać podłoże oraz położyć nową izolację, pod kładzione płytki. Podczas wykonywania prac zawsze zaleca się korzystanie z produktów jednego producenta, co eliminuje problemy wynikające z ewentualnych dodatkowych wymagań przy pracy z produktami różnych firm.

Rozpoczynamy remont

Sam remont warto rozpocząć niewątpliwie od demontowania sanitariatów, skuwania płytek i wszelkich pozostałości, w tym resztek starych klejów, aż do nośnego podłoża. Na tym etapie należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się ściany i podłogi. Często w łazienkach kwalifikujących się do remontu powierzchnie te są bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac należy je doprowadzić do takiego stanu, w którym podłoga będzie wypoziomowana, ściany wypionowane, bez żadnych nierówności. Natomiast kąty między płaszczyznami muszą zostać wyprostowane. Uzyskamy w ten sposób gwarancję, że po zakończeniu remontu postawiona w narożniku łazienki szafka lub wanna, będzie miała jednakowy kąt prosty i nie będzie wymagała indywidualnego dopasowywania.

Zobacz także: Wszystko o remoncie w łazience

Remont podłogi w łazience

Prowadząc wszelkie prace remontowe należy pamiętać, że podłoże nowe, czy też remontowane nigdy nie jest idealne. W najlepszym więc przypadku wymaga ono jedynie oczyszczenia i odkurzenia. Często jednak trzeba zeskrobać resztki starych farb, zapraw lub klejów, a dopiero oczyszczone podłoże zagruntować specjalnym środkiem, który znacznie ograniczy chłonność i zapewni właściwą przyczepność powłok wykończeniowych do podłoża.

Wypełnianie ubytków i nierówności

W następnej kolejności, większe ubytki i nierówności w podłożu należy wypełnić zaprawą cementową. Do tego rodzaju prac, związanych z wyrównywaniem podłoża i wypełnianiem ubytków najlepiej używać zaprawy wyrównującej. Produkt ten pozwoli uzyskać wysoką przyczepność warstwy wyrównawczej do podłoża oraz równą i trwałą powierzchnię gotową do prowadzenia dalszych prac. Tak przygotowaną powłokę ścian i podłóg po wyschnięciu należy ponownie zagruntować.

Izolacja podpływowa

Częstym błędem podczas remontu łazienki może być bagatelizowanie braku warstw pośrednich, których nie widać gołym okiem, w tym izolacji podpłytowej. Ma ona duże znaczenie dla trwałości całego układu, ponieważ uniemożliwia penetrację wilgoci w podłoże, która może wynikać z różnego rodzaju pęknięć, uszkodzeń wierzchniej warstwy spowodowanych np. pracą konstrukcji. Penetracja wilgoci przez dłuższy czas może powodować szkody zarówno w pomieszczeniu, w którym mamy do czynienia z przeciekiem jak i w sąsiednich pomieszczeniach gdzie widoczne stają się zacieki lub wykwity.

Hydroizolacja

W remontowanej łazience wszelkie powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą, w tym strefy kabiny prysznicowej, umywalki i wanny do wysokości metra ponad nią, należy pokryć jednoskładnikową, gotową do użycia hydroizolacją. Tak zwana folia w płynie pozostaje trwale elastyczna i wodoszczelna, a jej żółty kolor ułatwia kontrolę jakości wykonanego uszczelnienia. Izolację wykonujemy w dwóch warstwach, nakładając ją wałkiem, z czego w pierwszej warstwie we wszelkich narożnikach w tym, połączeniach ściana – ściana, czy podłoga – ściana umieszczamy taśmę izolacyjną, która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania jej ciągłości w miejscach najbardziej na to narażonych. Drugą warstwę uszczelnienia należy nanosić po wyschnięciu pierwszej, z reguły na drugi dzień. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek ceramicznych.

Przyklejanie płytek ceramicznych

Do prac związanych z przyklejaniem wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych warto stosować np. elastyczną zaprawę klejową. Jest to podkład, który umożliwia układanie płytek na podłożach z wykonaną izolacją przeciwwilgociową, ogranicza też możliwość spływania płytek kładzionych na ścianach. Po wymieszaniu zaprawy z wodą, używając odpowiedniej pacy zębatej, należy nanosić ją równomiernie na podłoże (pacę należy utrzymywać podczas rozprowadzania materiału pod kątem 45 stopni do podłoża). Kleić, używając wyłącznie świeżej zaprawy, a jej pozostałości usuwać zwilżoną gąbką. Zaleca się, aby pokrycie spodu płytki klejem (wypełnienie przestrzeni podpłytkowej) wynosiło minimum 90%. Aby zapewnić pełny kontakt płytki z klejem, najlepiej układać płytki metodą kombinowaną, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej zarówno na podłoże jak i na spód płytki. Aby uzyskać jednakowe odstępy pomiędzy płytkami należy stosować krzyżyki dystansowe. Świeżo przyklejone płytki warto chronić przed obciążeniem przez 24 godziny po skończeniu ich klejenia.

Zobacz także:  Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Zobacz także:  Renowacja łazienki metodą klejenia płytki na płytkę

Zobacz także:  Jak położyć płytki ceramiczne na zabudowie kartonowo-gipsowej?

Wypełnianie spoin

Do wypełnienia spoin międzypłytkowych można stosować np. elastyczną, wodoodporną zaprawę cementową. W pierwszej kolejności oczyszczamy spoiny z resztek kleju i usuwamy z nich krzyżyki dystansowe. Następnie rozprowadzamy przygotowaną wcześniej zaprawę przy pomocy gumowej pacy. Nanoszenie powinno odbywać się prostopadle i po przekątnej do linii fug tak, aby wypełnić dokładnie zaprawą wszystkie przestrzenie pomiędzy płytkami. Po wstępnym wyschnięciu zaprawy do fugowania, usuwamy jej resztki czystą, wilgotną gąbką. Spoiny w miejscach dylatacji oraz innych, narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne należy pozostawić do wypełnienia elastycznym wypełniaczem silikonowym.

Zobacz także: Spoinowanie płytek – krok po kroku

Zobacz także: Jak dobrać kolor fugi?

Czas na silikon

Uzupełnieniem całego systemu klejenia płytek jest trwale elastyczny wypełniacz silikonowy gwarantujący brak przecieków w miejscach najbardziej na nie narażonych. Silikon to rodzaj wypełniacza, który dzięki zawartości środka grzybobójczego posiada podwyższoną odporność na rozwój wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Silikonu należy użyć do wypełnienia wszelkich miejsc narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne oraz połączenia różnych materiałów. Jego warstwa tworzy trwale elastyczną dylatację.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Zobacz także: Wymiana uszczelnień silikonowych w łazience

Wykonując prace zgodnie z technologią i zaleceniami producenta, ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia problemów, które są bardzo trudne do usunięcia, jeśli dotyczą spodnich warstw, takich jak kleje do płytek czy izolacje. Skutki ewentualnych błędów w wykonaniu mogą być bardzo różne i najczęściej związane z przeciekaniem wody w kolejne warstwy. Niektóre z nich widoczne niedługo po rozpoczęciu użytkowania, inne niestety dopiero później. W wielu sytuacjach naprawa ich jest kosztowna i możliwa jedynie poprzez usunięcie wszystkich warstw wykończeniowych, aż do podłoża. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwych produktów i technologii. Produkty linii Baumacol powstały w laboratorium firmy Baumit w oparciu o wieloletnie doświadczenia oraz przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych. Ich stosowanie zapewnia trwałe i solidne funkcjonowanie wykonanych prac przez długi czas, z jednoczesnym zachowaniem estetyki na lata.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit

Łazienka w kolorach beżu i brązu
Fotolia
Kącik roślinny w łazience.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach z drewnianymi meblami.
Fotolia
Łazienka z dużym oknem.
Fotolia
Łazienka w odcieniach szarości.
Fotolia
Łazienka w odcieniach beżu i brązu.
Fotolia
Łazienka wykończona kamiennymi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona jasną mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach.
Fotolia
Łazienka wykończona w czerwonymi kafelkami i kolorową mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona biało-niebieskimi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona na kolor fioletowy.
Fotolia
Elegancka łazienka z ciekawa mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona płytkami imitującymi drewno.
Fotolia
Łazienka w kolorach bieli i beżu.
Fotolia
Łazienka w odcieniach błękitu.
Fotolia
Łazienka wykończona kolorowymi kafelkami.
Fotolia
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Biurowce na rynkach regionalnych – analiza rynku
  W pierwszym półroczu br. popyt na biura w największych miastach regionalnych w kraju był większy niż w całym 2021 roku. Także aktywa biurowe w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
  Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.
  Dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać nie tylko na zakup węgla
  Sejm przyjął ustawę o dodatkach węglowych w piątek 22 lipca. Brak kryterium dochodowego jest jednym z bardziej krytykowanych zapisów projektu.
  Wzrost cen materiałów budowlanych i mieszkań, a wartość ubezpieczenia domu - w przypadku szkód ubezpieczenie może nie wystarczyć
  Ceny materiałów budowlanych i mieszkań poszybowały. Eksperci Wiener wyliczyli, że produkty potrzebne przy generalnym remoncie łazienki wzrosły w ciągu 3,5 roku o prawie 10 tys. zł. To oznacza, że w razie ewentualnych szkód w mieszkaniu, ubezpieczenie wykupione kilka lat temu nie pokryje w pełni kosztów remontu. Tzw. luka ubezpieczeniowa stanowi realny problem - tylko 1/3 Polaków wie, ile może kosztować przywrócenie mieszkania do poprzedniego stanu na przykład po pożarze lub kradzieży – wynika z badania firmy Wiener.
  Wynajem mieszkania obcokrajowcom. Rynek nieruchomości w czasach wojny
  Do Polski od początku trwającej w Ukrainie wojny przyjechało blisko 5 milionów uchodźców , wielu z nich zdecydowało się tu pozostać na dłużej i poszukać własnego, tymczasowego lokum. Jednocześnie, wielu właścicieli mieszkań ma obawy, przed zawarciem umowy z obcokrajowcem.
  Rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe - podsumowanie II kwartłau 2022
  Powierzchnie biurowe w II kwartale 2022 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem najemców. W tym okresie wynajętych zostało aż 190 000 mkw., czyli o 24% więcej, niż w I kwartale br. Łączny popyt w I połowie roku wyniósł 343 000 mkw., co stanowi wzrost o 28% w stosunku to analogicznego okresu w 2021 r. Ożywienie po stronie najemców przełożyło się na wzrost czynszów, średnio o 0,25-0,50 € za mkw. miesięcznie. Najdrożej jest w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.
  Uprawnienia budowlane od 1 sierpnia w elektronicznej bazie. Dokumenty papierowe nie będą wymagane
  Uprawnienia budowlane zostały zgromadzane w Centralnym Rejestrze osób posiadających Uprawnienia Budowlane i zastąpią papierowe dokumenty i skany.
  Wyniki budownictwa w czerwcu 2022 roku
  GUS podał wyniki budownictwa w czerwcu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,3% wyższa niż w maju i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 5,9%. W maju roczna dynamika produkcji wyniosła 13,0%.