reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Remont – jak przeprowadzić go bezpiecznie?

Remont – jak przeprowadzić go bezpiecznie?

Podczas remontu skupiamy się przed wszystkim na wprowadzanych zmianach. Jednak remontując dom lub mieszkanie nie powinniśmy zapomnieć o wielu aspektach, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie jak np. sprawna wentylacja. Zobacz, na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę podczas remontu.

Podczas remontów wymieniamy okna, malujemy ściany, remontujemy kuchnię oraz łazienkę. Często też na decyzję o tym, aby przeprowadzić remont wpływa to, że opatrzył nam się dotychczasowy wystrój wnętrz. Niezależnie, z jakiego powodu przeprowadzamy remont, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Instalacja gazowa i wentylacja

Dla bezpieczeństwa całej rodziny (zwłaszcza jesienią i zimą) konieczna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń, w których zainstalowane są urządzenia spalające gaz. Odpowiednia cyrkulacja powietrza spowoduje, że podczas jego spalania powstaje dwutlenek węgla, a więc naturalny składnik obecny w powietrzu. Jeśli jednak ilość tlenu będzie zbyt mała, wówczas występuje tzw. spalanie częściowe, które wytwarza tlenek węgla, czyli popularny czad. Emisja tego gazu może doprowadzić do zatrucia, czy nawet zagrożenia życia.

Palnik gazowy. Fot. sxc.hu

Dlatego po remoncie koniecznie sprawdźmy, czy kratki wentylacyjne nie pozostały zasłonięte (często robimy tak w trakcie prac budowlanych, chroniąc komin przez zagruzowaniem lub zachlapaniem farbą).

Zobacz także: Instalacje - Porady

Wymiana okien na nowe

Mamy nowe szczelne okna – ale uważajmy - całkowicie szczelne wcale nie oznacza dobre.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdźmy koniecznie poprawność działania wentylacji, ponieważ okna XXI wieku są o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą zwyczajnie pogarszać wentylację. Jak najprościej sprawdzić ciąg powietrza w domu? Na przykład poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej (jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki).

Jasnym sygnałem, że wentylacja w naszym domu może być niewydolna – są zaparowane wewnątrz pomieszczeń szyby. Wyjściem z tej sytuacji oczywiście może być częste wietrzenie pomieszczeń, jednak skutecznym sposobem, pozwalającym usprawnić cyrkulację powietrza w domu, jest montaż w oknach specjalnych nawiewników.

Zobacz także: Okna - Porady

Instalacja gazowa – przegląd czy wymiana

Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystajmy zawsze z usług wykwalifikowanej osoby. Podobnie powinno być podczas przeglądów, na przykład tych po remoncie lub przed dłuższym wyjazdem. Problemy techniczne potrafią przydarzyć się nawet w sprawnych instalacjach, dlatego warto „dmuchać na zimne”. Ustawa o prawie budowlanym (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623, z późn. zm.) nakłada na właścicieli lub zarządców budynku obowiązek sprawdzenia instalacji nie rzadziej niż raz w roku. Jeśli zbliża się czas następnej wizyty kominiarza, nie bagatelizujmy jej, ponieważ stanu technicznego przewodów kominowych nie sprawdzimy na własną rękę. Dodatkowo wezwijmy specjalistę od instalacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Tagi

remont

Zdjęcia

Kurek gazowy. Fot. Grupa Armatura
Kurek gazowy. Fot. Grupa Armatura

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama