| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki – rybiki i grzyb?

Jak zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki – rybiki i grzyb?

Skutkami zawilgotnienia są pojawiające się rybiki oraz grzyb pomiędzy płytkami. Sprawdź, jak możesz zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki.

Najczęściej spotykane skutki zawilgotnienia łazienki to rybiki i grzyby. Rybiki to owady, które pojawiają się w łazience, kiedy jest w niej duża wilgotność.  Rybiki żywią się związkami organicznymi i najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Niestety, bardzo trudno jest je skutecznie i całkowicie usunąć.

Walka z rybikami

Jednym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się rybików. Żywią się one materiałami zawierającymi celulozę, takimi jak tapety czy papier. Najlepszym zabezpieczeniem się przed pojawianiem się rybików jest utrzymanie w mieszkaniu odpowiedniego mikroklimatu. W tym celu należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, zapobiec zawilgotnieniu ścian, podłóg oraz pamiętać o częstym i dokładnym sprzątaniu zakamarków w łazience. Do całkowitego pozbycia się rybików trzeba wykorzystać specjalne preparaty owadobójcze. Stosuje się je w miejscach gromadzenia się oraz wędrówek owadów: w zaciemnionych i wilgotnych kątach pomieszczeń, przy listwach podłogowych, kratkach ściekowych i w przestrzeniach pod szafkami.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Likwidacja grzyba

Kolejnym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się grzyba. Jest on bardziej niebezpieczny dla zdrowia człowieka, niż rybiki. Podobnie jak w przypadku rybików, aby zapobiec pojawieniu się grzyba, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki.

Częstą przyczyną pojawienia się grzyba na fugach jest złe ułożenie płytek albo nieodpowiednie zamocowanie wanny, brodzika itp. W dużym stopniu przyczynia się to do gromadzenia wody w różnych zakamarkach. Grzyb może się także pojawić w sytuacji, gdy wszystko jest poprawnie wykonane a jedynie wentylacja nie funkcjonuje tak, jak należy.

Jeżeli grzyb pojawił się na fugach, należy je usunąć i wymienić na nowe. Takie działanie zapobiegnie jego powrotowi. Następnie oczyszczone spoiny trzeba pokryć preparatem grzybobójczym i uzupełnić nową fugą. W miejscach narażonych na występowanie wilgoci, np. w narożnikach można stosować silikon.

Odpowiednia wentylacja oraz utrzymywanie w łazience małej wilgotności to najprostsza metoda na zapobieganie pojawieniu się rybików i grzyba.

Zobacz także: Wymiana fugi na nową

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »