REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

7 sposobów na wykończenie ścian w kuchni

Redakcja Dom
Kuchnia Fot. Fotolia
Kuchnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości wykończania ścian w kuchni jest wiele. Możemy pomalować ściany specjalną farbą do kuchni, położyć na ścianie płytki ceramiczne, wykończyć ściany specjalnym szkłem, tapetą lub tworzywem sztucznym. Zobacz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór materiałów przeznaczonych do wykończania wnętrz. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowszych wyrobów, które nie tylko dobrze wyglądają, lecz także mają właściwości, które umożliwiają nam ich stosowanie w praktycznie każdych warunkach np. w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

REKLAMA

Okres wakacyjny to czas, kiedy wiele osób decyduje się na przeprowadzenie remontu. Jedną z opcji jest remont kuchni. Kuchnia, tak samo jak łazienka to pomieszczenia dość specyficzne. Z uwagi na to, że panuje w nich trochę inny mikroklimat niż w salonie czy sypialni (w łazience – duża wilgoć, w kuchni – opary z gotowania), wybierając materiał wykończeniowy, powinniśmy sprawdzić czy nadaje się on do tego typu pomieszczeń.

    Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy nawet kilka godzin dziennie przygotowując posiłki. Dlatego też, planując remont kuchni i wybierając materiały do jej wykończenia, staramy się, żeby były nie tylko ładne ,lecz także praktyczne. Wybierając materiał do wykończenia ścian w kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był on odporny m.in. na zabrudzenia oraz opary, które powstają podczas gotowania. Choć mogłoby się wydawać, że nie mamy zbyt dużego wyboru szukając materiału do wykończenia ścian w  kuchni, to jednak na rynku jest tak wiele produktów, z pośród których możemy wybierać, że ograniczeniem może być chyba tylko cena.

Płytki ceramiczne

Najbardziej popularnym i chyba najczęściej stosowanym materiałem do wykończania ścian w kuchni są płytki ceramiczne. Jest to sposób sprawdzony i tani. Płytki ceramiczne są odporne na zabrudzenia powstające podczas gotowania, a nawet jeśli już się zabrudzą, można je w prosty sposób wyczyścić. Para, która osiada na płytkach podczas gotowania w żaden sposób nie wpływa na ich właściwości. Na rynku wybór płytek jest tak ogromny, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać z płytek o różnych formatach, wzorach i kolorach. To, które wybierzemy zależy tylko od nas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Ściany w kuchni wykończone płytkami ceramicznymi.

Zobacz także: Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Farba

Farba, to kolejny, najczęściej wybieramy materiał do wykończania ścian w kuchni. W wielu sklepach malarskich możemy kupić specjalne farby, dedykowane właśnie do takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. Farby te różnią się nieco od standardowych farb, przeznaczonych do malowania reszty pomieszczeń. Najczęściej są to farby wodoodporne i zmywalne. Farby to produkty tanie i ogólnie dostępne. Poza tym malowanie ścian możemy wykonać samemu – nawet jeśli nie bardzo się na tym znamy, istnieje małe ryzyko, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Na rynku dostępnych jest wiele farb w różnych kolorach, dlatego też na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Ściany w kuchni wykończone farbą.

Zobacz także: Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?


Szkło

Coraz częściej stosowanym materiałem do wykończania wnętrz jest szkło. Wielu inwestorów stosuje szkło w różnej postaci, są to m.in. różnego rodzaju przeszklenia, luksfery  oraz różne szklane gadżety dekoratorskie. Jedną z możliwości zastosowania szkła w aranżacji wnętrza, a dokładniej – aranżacji kuchni jest wykończenie ścian szkłem, najlepiej szkłem hartowanym.  Takie szkło jest odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Na rynku możemy dostać zarówno szkło przezroczyste, jak i barwione. Za szkłem przeźroczystym będziemy mogli np. umieścić np. ulubione zdjęcia lub często wykorzystywane przepisy kulinarne. Tafle szkła można przymocować do każdej ściany, nawet tej z cegły – da to bardzo ciekawy efekt. Na rynku dostępne są także szklane płytki, które można ułożyć w postać kolorowej mozaiki.

Ściany w kuchni wykończone szkłem kolorowym.

Ściany w kuchni wykończone szkłem bezbarwnym.

Zobacz także: Moda na szklane umywalki


Tapeta

Tapeta w kuchni to dość nowatorskie rozwiązanie, ale możliwe. Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju tapet wodoodpornych. Są one bardziej trwałe, niż standardowe tapety stosowane w pokojach. Tapety wodoodporne są odporne na działanie wilgoci, poza tym można je czyścić w taki sam sposób, jak płytki ceramiczne. Z pośród wszystkich tapet wodoodpornych, najlepiej wybierać jest tapety spieniane. Swoją strukturą przypominają one piankę, mają też matową powierzchnię. W kuchni bardzo dobrze sprawdzą się także tapety winylowe o błyszczącej powierzchni – ich ogromną zaletą jest to, że można je dostać w postaci fototapety.

Ściany w kuchni wykończone tapetą.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Aluminiowa blacha

W wielu projektach nowoczesnych kuchni możemy spotkać się ze ścianami, wykończonym metalicznym materiałem. Jest to nic innego jak blacha aluminiowa, gładka lub ryflowana. Blacha aluminiowa jest odporna na zabrudzenia i świetnie sprawdzi się w kuchni, zwłaszcza w kuchni o nowoczesnym designie. Żeby pomieszczenie nie sprawiało wrażania przytłaczającego, najlepiej jest zastosować tylko ją w obrębie kuchenki i zlewu.

Ściany w kuchni wykończone aluminium.


Tworzywo sztuczne

Tworzywo sztuczne często też nazywane konglomeratem, to kolejny sposób na wykończenie ścian w kuchni. Konglomerat to rodzaj kamienia sztucznego, najczęściej wykonanego z różnego rodzaju żywic syntetycznych. Konglomerat jest tworzywem wytrzymałym i opornym na działanie wysokich temperatur. Dostępny jest w wielu kolorach, zarówno intensywnych, jak i imitujących kamień naturalny.

Ściany w kuchni wykończone konglomeratem.

Kompozyty

Kompozyt to jednorodny materiał powstający z mieszaniny dwóch lub większej ilości składników. Kompozyt jest materiałem, który możemy nabyć w postać plastycznej masy łatwej do formowania. Przyjemny w dotyku kompozyt daje się łatwo nakładać na ścianę i szczelnie ukrywać miejsca połączeń. Niestety tego rodzaju produkt jest dość drogi. Cena 1m2 wynosi ok. 1000 zł.

Ściana (po lewej) wykończona kompozytem.

Zobacz także: Jak niedrogo i efektownie wykończyć ścianę w kuchni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA