REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Redakcja Dom
Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie ścian łazianki znajdującej się na poddaszu np. cegłą klinkierową.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie ścian łazianki znajdującej się na poddaszu np. cegłą klinkierową.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak urządzić łazienkę na poddaszu, aby była wygodna i funkcjonalna? Poddasze może być dość kłopotliwym pomieszczeniami do aranżacji. Skosy mogą w znacznym stopniu utrudniać funkcjonalne rozplanowanie łazienki. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę aranżując łazienkę na poddaszu.

Choć na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mamy duże poddasze, musimy pamiętać o tym, że nie zawsze w pełni uda nam się wykorzystać miejsce znajdujące się pod skosami. Kąt nachylenia dachu w znacznym stopniu ma wpływ na to, ile tak naprawdę mamy miejsca do aranżacji łazianki.

REKLAMA

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Dach o większym kącie nachylenia daje większe możliwości, niż dach o małym spadku. Choć w tym wypadku znaczenie ma także wysokość ścianki kolankowej.

Urządzanie łazienki na poddaszu nie wygląda tak samo, jak na innej kondygnacji. To o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać urządzając łaziankę na poddaszu to to, aby była ona funkcjonalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na poddaszu możemy wyróżnić dwa rodzaje powierzchni: całkowita powierzchnia podłóg i powierzchnia użytkowa. Powierzchnia, która na pierwszy rzut oka może wydawać nam się całkiem spora, po głębszej analizie może okazać się niewielka.

Zobacz także: Mała łazienka – jak najlepiej ją rozplanować?

REKLAMA

Granice faktycznej powierzchni łazianki na poddaszu najłatwiej ocenić stając w miejscach w pobliżu dachu w taki sposób, aby nasza sylwetka była wyprostowana. Za przestrzeń użytkową łazienki możemy przyjąć tylko tę powierzchnię podłogi, którą dzieli od dachu wysokość min. 2 m.

Pozostałą przestrzeń łazianki, której nie wykorzystamy rozmieszczaniu sanitariatów (np. tę tuż przy ściance kolankowej) będziemy mogli wykorzystać w inny sposób. Np. wykonując w tym miejscu schowki lub umieszczając różne elementy dekoracyjne.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Kiedy ustalimy już faktyczną powierzchnię łazienki, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jakie wyposażenie powinniśmy w niej umieścić. To czy wybierzemy prysznic czy wannę warunkują m.in. zasady projektowania łazienek.

Wg. zasad projektowania łazienek, minimalna łazianka w której mają znajdować się: umywalka, wc oraz prysznic – powinna mieć ok.2,5 m2 powierzchni. Łazienka, w której chcemy zmieścić wannę, wc oraz umywalkę – powinna mieć ok. 3,2 m2.

Rozplanowanie sanitariatów

Planując rozmieszczenie sanitariatów, powinniśmy wziąć pod uwagę to, gdzie znajdują się przyłącza ciepłej oraz zimnej wody a także pion kanalizacyjny.

Rozmieszczenie wanny i prysznica

Rozmieszczając wannę lub prysznic powinniśmy starać się umieścić je jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od pionu, tym dłuższe trzeba będzie wykonać przyłącza. Należy także pamiętać o tym, że odpływ powinien znajdować się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Umieszczając wannę lub prysznic w większej odległości od pionu kanalizacyjnego może okazać się, że będziemy musieli umieścić je na lekkim podwyższeniu. O ile w przypadku wanny nie powinno stanowić to problemu, w przypadku prysznica może pojawić się problem. W sytuacji, kiedy prysznic ma znajdować się tuż pod połacią dachu – każdy centymetr, o który trzeba będzie podnieść brodzik, może okazać się na wagę złota.

Zobacz także: Wybieramy kabinę prysznicową

Prysznic – wybór kształtu brodzika

Choć na pierwszy rzut oka wszystkie brodziki są do siebie podobne – nieco różnią się od siebie. Na rynku dostępnych jest ich kilka kształtów: brodziki kwadratowe, pięciokątne oraz półokrągłe tzw. narożne. Najczęstsze wymiary brodzików to 80/80 cm lub 90/90 cm. Choć wszystkie zajmują podobna powierzchnię – najmniejszą zajmuje brodzik narożny. Niezależnie jaki kształt brodzika wybierzemy, najlepiej umiejscowić go w najwyższym punkcie łazienki, nieopodal pionu kanalizacyjnego. Musimy pamiętać o tym, że poza brodzikiem będziemy musieli zmieścić jeszcze kabinę. W przypadku wanny nie ma to tak dużego znaczenia.

Umywalka i jej usytuowanie

Aby umywalka była wygodna w użytkowaniu, jej krawędź powinna znajdować się 85 cm nad powierzchnią podłogi. Umywalka nie musi znajdować się tak blisko pionu kanalizacyjnego jak wanna czy brodzik. Z racji tego, że znajduje się wyżej, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z doprowadzeniem do niej zarówno ciepłej i zimnej wody jak i odpływu. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki pod kątem prostym do połaci dachowej. Umywalkę taką można np. umieścić na blacie, który następnie będzie można przedłużyć aż do samej połaci. Uzyskamy w ten sposób miejsce do ustawienia własnych bibelotów czy kosmetyków. Pod blatem natomiast toż przy ściance kolankowe będziemy mogli wykonać szafkę.

Zobacz także: Jak stworzyć luksusową łazienkę?

WC – usytuowanie

WC w łazience na poddaszu najlepiej jest usytuować tuż nieopodal pionu kanalizacyjnego. Wg. zasad projektowania łazienek, WC powinien znajdować się nie dalej jak 1 m od pionu kanalizacyjnego. Istotna jest także wysokość. Odpowiednia wysokość krawędzi WC to ok. 43 cm nad powierzchnią podłogi. Jeśli WC będzie znajdować się nieopodal połaci dachowej, pamiętajmy, aby pomiędzy deską sedesową a połacią dachu zostawić taką przestrzeń, aby osoba siedząca na WC nie musiała się garbić. Opcjonalnie jest to ok. 130 cm. Nie należy zapomnieć, że wygodne korzystanie z wc, to także właściwe rozmieszczenie względem ściany znajdującej się obok oraz tej naprzeciwko.

Zobacz także: Obejrzyj galerię zdjęć łazienek na poddaszu - zobacz, jak zrobili to inni

jz

Prysznic możemy umieścić tuż pod połacią dachową, o ile jej kąt nachylenia jest znaczny.
Fotolia
Łazienka z przeszklonym prysznicem. Fot. Fotolia
Fotolia
Jeśli łazienka na poddaszu jest wąska, możemy umieścić w niej wannę narożną. Zajmuje ona trochę mniej miejsca, niż tradycyjna.
Fotolia
Jeśli powierzchnia łazianki na poddaszu jest duża, możemy rozważyć wstawienie kilku dodatkowych ścianek. Tak jak na zdjęciu powyżej, z całej przestrzeni wydzielono część, w której znajduje się prysznic i wanna. Dzięki temu w pozostałej części łazianki możemy nadać pokojowego charakteru lub stworzyć coś na wzór SPA.
Fotolia
Jeśli dobrze zaaranżujemy przestrzeń na poddaszu, może nawet uda nam się stworzyć łazienkę dla dwojga.
www.jnk-studio.com
Najmniej wykorzystywaną przestrzenią na poddaszach jest ta, tuż przy ściance kolankowej. W łaziance na poddaszu najlepiej przeznaczyć ją na różnego rodzaju schowki.
HTH
Jak dobrze rozplanujemy łaziankę na poddaszu - wszystko się zmieści.
Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Przedłużając blat, na którym znajdują się umywalki - zyskamy dodatkową półkę. Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
W taki właśnie sposób możemy wykorzystać przestrzeń tuż przy ściance kolankowej. Łazienka na poddaszu. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Skosy nie muszą stanowić problemu w aranżacji łazienki na poddaszu. Liczy się pomył i wykonanie. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Jeśli powierzchnia łazianki na poddaszu jest duża, możemy postawić ściankę wydzielając w ten sposób WC. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Łazienka na poddaszu. Fot. ARTDESIGN
Dywan w łazience na poddaszu - dlaczego nie? . Fot. ARTDESIGN
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA